A felnőtt felelősségek rendre nem teljesülnek! (2019 szeptember 26-i adás 2. óra)

A felnőtt felelősségek rendre nem teljesülnek! (2019 szeptember 26-i adás 2. óra)
Egy betegség, amely lehet velünk született, vagy akár életvitelből adódó, mindig próbára teszi az abban szenvedőt és környezetét egyaránt. Meghívott vendégeinkkel arról beszélgettünk, hogy mit tehet egy jól működő közösség és az egymással párbeszédre képes segítői szakma, hogy elszigetelt jelenségek helyett világos helyzeteket és kiutakat hozhassanak létre.
A szeptember 26-i adás 2. órájában Barna Era és Nemesné Singer Edina szerkesztők első vendége Békési Tímea-addiktológiai konzultáns, a IX. kerületi KEF (Kábítószerügyi Egyeztető Fórum) kezelési munkacsoport vezetője, gyászterapeuta volt, akivel a testi-lelki egészség, jólét feltételei, különös tekintettel a függőségekkel, egyéb (pl. gyász-traumákkal) terhelt élethelyzetekre témákról beszélgettek.
Tímea különböző munkáiból adódóan gyakran találkozik az egyes drogok, leginkább az alkohol okozta problémákkal. Az ezzel érintett betegek közös jellemzője a tagadás, a problémák bagatellizálása, és gyakran csak a háziorvosnál, esetleg szakrendeléseken derülhet ki, hogy jelentős egészségügyi problémákat okozott bizonyos szerek túlzott használata. Az ilyen helyzetekben jöhet jól, ha az egészségügyben dolgozók tisztában vannak az addiktológiai ellátás nyújtotta lehetőségekkel, és szakemberhez irányítják pácienseiket. Sajnálatos módon, nem ez a jellemző protokoll.
A KEF a különböző kezelő, ellátóhelyek, intézmények szakembereinek csoportja, akik munkájukból adódóan valamilyen kapcsolatban állnak a drogjelenséggel ill. a használókkal. A helyi, esetünkben kerületi KEF jellemzően tapasztalatcserére és esetmegbeszélő alkalmakra, valamint stratégiai tervezésre adhat lehetőséget a szakemberek számára. Ha egy KEF jól működik, akkor kiváló terepe lehet a szociális területen és az egészségügyben dolgozók együttműködésére.
Tímea beszámolójából -amit egy erre irányuló, a Kék Pont Alapítványnál zajló projekt kapcsán tapasztalt- az derül ki, hogy ezekre az együttműködésekre csak szórványosan kerül sor, mivel az addiktológia az egészségügyben meglehetősen alulreprezentált. Amikor mégiscsak létrejön egy-egy közös munka, az elsősorban az egyes orvos személyes elköteleződésén múlik.

Pádár Gergely hangmérnök, Nemesné Singer Edina és Barna Era szerkesztők vendége Békési Tímea-addiktológiai konzultáns
A műsorban elhangzó példa alapján az orvosok, elsősorban háziorvosok számára, sok esetben kommunikációs kihívást jelent egy-egy beteg kezelésbe vonása: hogy mondja meg a betegnek, hogy ne sértse meg, hogy ne riassza el attól, hogy segítséget kérjen egy szakembertől. A helyi, VIII-IX. Kerületi háziorvosok számára meghirdetett ilyen irányú képzést mindössze ketten végezték el.
Szintén fontos terület az addiktológiában a fiatal szerhasználók és családjaik megfelelő ellátása, edukációja Nagyon sokat hallani a megelőzésről, voltak és vannak is jól működő programok, mégis a problémát sok esetben már csak a krízisek kialakulásakor veszik észre. Tímea iskolai szociális munkásként gyakran tapasztalta, hogy ha egy tanulóról bajba került a szerhasználata miatt, akkor az esetek, a család alaposabb feltérképezése során kiderült, hogy a fiatalt körülvevő szülők felelőssége rendre nem teljesült. Vagyis szükséges és fontos az iskolai és egyéb terekben zajló, leginkább a fiatalokat célzó megelőző-felvilágosító programok, mégis úgy tűnik, hogy egy meleg, támogató család vagy közösség nélkül a gyermekeink rendkívüli kitettségben élnek. (Egy ilyen támogató, megtartó közösségről mesélt az óra második felében Balogh Eszter a Csillagkórus vezetője.)
Békési Tímea jelenleg a Napfogyatkozás egyesület munkatársaként egy alapvetően Ferencvárosban megvalósuló projektet is képvisel. A Reményvirág program 7 és 16 év közötti, egyik szülőjüket elvesztett gyerekek, fiatalok számára indít gyászfeldolgozó csoportokat. A 7 alkalmas csoportokra még várják érintett családok jelentkezését. Jelentkezés és további információk a gyaszportal.hu honlapon.
Az óra második felének vendége a Csillag kórus képviseletében Balogh Eszter volt.
A Csillag kórus az idei Swimathonon a Mozaik egyesület (amely szervezet autizmussal élő családok támogatásával foglalkozik) számára gyűjtött. Bluegrass for blues című projektjükből eredetileg egy jótékonysági koncertet terveztek, de a nagylelkű adományozóknak köszönhetően két nagyszabású eseményre is sor kerül. Az első, október 26-án az FMK-ban lesz.
15:00-kor a GNM Színitanoda előadásában a Dzsungel könyve c. darabot láthatják, majd ezt követően az est során fiatal tehetségek zenés produkcióira kerül sor. Ezután Fekete Gy. Viktor -aki maga is autizmussal élő előadó- önálló műsora következik, majd a Filmszakadás c zenés darab zárja a napot. A facebook esemény linkje >>>
A kórus először tavaly került kapcsolatba az autizmus ügyével. Azóta folyamatosan újabb és újabb emberek kapcsolódnak hozzájuk, hogy erősítsék a támogató közösséget. Azt a közösséget melyet elsősorban az örömzenélés tart össze, ugyanakkor felismerték abbeli felelősségüket, hogy képesek akár hegyeket is megmozgatni egy-egy jó ügy érdekében.
Oláh Roland, munkatárs
Kapcsolódó anyag:
TELJESÍTŐKÉPESSÉG HATÁRÁN AZ IMMÁR XXI. SZÁZADI RENDELŐBEN (2019 SZEPTEMBER 26-I ADÁS 1. ÓRA)
EGY 24 ÓRÁS SÜRGŐSSÉGI AMBULANCIA FORDULATOT HOZHATNA (2019 SZEPTEMBER 26-I ADÁS 3. ÓRA)
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.