A hálózatba szerveződés a legfontosabb… muszáj, hogy csatlakozzanak hozzánk más városok, … egyedül nem nagyon fogunk semmire menni. Rádió9 2020. január 23. – Védett lakások nyomában 1. óra

A hálózatba szerveződés a legfontosabb… muszáj, hogy csatlakozzanak hozzánk más városok, … egyedül nem nagyon fogunk semmire menni. Rádió9 2020. január 23. – Védett lakások nyomában 1. óra
A Rádió9 2020. január 23-i műsorában a védett lakásokról és a családon belüli erőszak áldozatainak segítéséről beszélgettek Barna Era, Bencsik Márta és Nemesné Singer Edina műsorvezetők a meghívott vendégekkel: Baranyi Krisztina polgármesterrel, Gedeon Andor igazgatóval, a Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények (FESZGYI) vezetőjével és Csepregi János mentálhigiénés szakemberrel.
Baranyi Krisztina 2020. január 7-én jelentette be, hogy Ferencváros az önkormányzati tulajdonban lévő lakások közül kettőt a családon belüli erőszak áldozatainak védelmére jelöl ki. Baranyi a műsorban elmondta, hogy az azóta eltelt két hétben a program további elemekkel bővült. Az érintett áldozatokat a szociális ellátórendszeren keresztül biztosított mentorálással, utánkövetéssel és ha szükséges, akkor pénzsegéllyel is támogatni tervezik. Emellett pedig kezdeményezni fogja részben az áldozatokat megcélzó felvilágosító kampány megszervezését. A felvilágosító kampány ugyanakkor például a rendőrség érzékenyítésére is szolgálhat. A javaslatokat először a 2020. január 30-i testületi ülésen fogják tárgyalni.

Barna Era, Gedeon Andor, Csepregi János, Bencsik Márta, és Baranyi Krisztina
Gedeon Andor a FESZGYI igazgatója mindehhez hozzátette, hogy először 2020. január 13-án ültek le polgármester asszonnyal a szakmai feladatokat egyeztetni. Ekkor azt vállalta, hogy január végére koncepcionális javaslatokat fogalmaznak meg, hiszen a kiérlelt szakmai programhoz 2 hétnél több időre van szükségük. Azóta több körben egyeztettek a FESZGYI-n belül és elkezdte megkeresni a potenciális partnereket, szakmai szervezeteket. Felvette a kapcsolatot a Vöröskereszttel és hamarosan megkeresnek áldozatsegítő civil szervezeteket, köztük a Rádió9 adásának második órájában megszólaló Fehér Gyűrűt is. Utóbbi 31 éve működik ezen a területen és aktív tagja az Európai Áldozattámogató Szervezetnek.
A műsorban szó volt a családon belüli erőszak áldozatait ellátó országos szintű intézményrendszer elemeiről is. Csepregi János elmondta, hogy a családon belüli bántalmazás régóta heti rendszerességgel felmerülő probléma. Fontos kiemelni, hogy elsődlegesen szakmai és nem politikai kérdésként kell kezelni.
Az intézményrendszer fontos eleme a 24 órás Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT): +36 80-20-55-20.
Segítő szakemberek, pszichológusok, szociális munkások beszélgetnek a bántalmazottal, majd közös mérlegelés és döntés eredménye, hogy milyen szintű beavatkozásra van szükség. Amennyiben menekítésre kerül sor, akkor legalább 100-150 km-rel odébb, titkos menedékházba költöztetik a bántalmazások áldozatait. 2018-ban pedig új krízisambulanciák is nyíltak. Jelenleg 30 krízis intézmény, összesen nagyjából 300 védett lakás létezik Magyarországon. Az intézmények között önkormányzati fenntartású és civil szervezetek által működtetettek is vannak.
Gedeon Andor a helyzetképet ferencvárosi tapasztalatokkal egészítette ki. Az elmúlt években több tucat esettel találkoztak. A párkapcsolaton belüli erőszak mellett gyakori, hogy gyermek, vagy idősebb családtag is bántalmazott. Ferencvárosban működtetik a Gyermekek Átmeneti Otthonát, amelyen belül anyás szobát is kialakítottak. Nem egyszer használta már ezt bántalmazott anya a gyermekével. A rendőrség által elrendelhető megelőző 72 órás távoltartás intézményét is fontosnak tartja, amit a bíróság hosszabbíthat meg, amennyiben az áldozat feljelentést tesz.

Barna Era, Csepregi János, Nemesné Singer Edina, Bencsik Márta, és Baranyi Krisztina, és a láthatatlan hangmérnök/fotós a hangpultnál: Sarkadi Péter
A műsor vendégei egyetértettek abban, hogy a hatékony segítségnyújtás feltétele a hálózatosodás. Önkormányzatok, állami intézmények és civil szervezetek összefogásával lehet eredményesen segíteni a családon belüli erőszak áldozatainak. Baranyi Krisztina hozzátette, hogy január folyamán levelet írtak a „szabad városok szövetségébe” tartozó önkormányzatoknak, hogy csatlakozzanak a programhoz, „mert egyedül nem nagyon fogunk semmire menni. Az a lényeg, hogy innen bárhová el lehessen vinni bántalmazottat, és mi pedig befogadhassuk azokat, akik más településen szenvednek ilyen erőszakot.”
Borbás Gabi.
VOLT, HOGY A RENDŐR HOZTA BE A KLIENST – ÁLDOZATSEGÍTÉS ITTHON ÉS AUSZTRÁLIÁBAN
– RÁDIÓ9 2020. JANUÁR 23. – VÉDETT LAKÁSOK NYOMÁBAN 2. ÓRA
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.