A Rádió9 könyvespolcán: a Ferencváros gyerekeknek és a Franzstadti történetek 2019. október 10.adás 2. óra

A Rádió9 könyvespolcán: a Ferencváros gyerekeknek és a Franzstadti történetek 2019. október 10.adás 2. óra
A Rádió9 október 10-i adásának második órájában Izápy-Tóth Nikoletta, a Ferencváros gyerekeknek és Varsányi Gyula a Franzstadti történetek című könyvek szerzői voltak Borbás Gabriella és Nemesné Singer Edina szerkesztő-műsorvezetők vendégei. A könyvekről, és azok megírásának motivációiról beszélgettünk a szerzőkkel a Csarnok téren lévő Meininger szállodában.
A Ferencváros gyerekeknek című könyvet a kultúrAktív Egyesület adja ki. A szervezet fő célja a gyermekek és fiatalok érzékenyítése az épített környezet iránt. A könyv 2017-ben jelent meg, elsősorban a 8-12 éves korosztályt célozza, a Ráday utcai Két Egér könyvesboltban folyamatosan kapható. Izápy-Tóth Nikoletta, (aki 4 gyermek édesanyja) építész elmondása szerint a könyvet megpróbálták minél interaktívabb tenni, így sok benne a feladat és a megbeszélendő kérdés. Véleménye szerint helytörténeti szakkör, vagy óra keretében akár tankönyvként is használható. A kerületi iskolák diákjai felső tagozaton ingyenesen megkapják a könyvet. Trilla és Csellő, a feketerigó és a zöldküllő vezeti végig az olvasót Ferencváros rövid történelmén, épített örökségünkön, a zöld városon, a városi életen, a működő városon. Utolsó fejezetként pedig két ajánlott sétaútvonalat mutat be a könyv, az egyik irodalmi séta, a másik pedig egy kerületi biciklitúra.
Másik vendégünk Varsányi Gyula, akinek az idei könyvhéten jelent meg a Franzstadti történetek című könyve. A könyvben 12 rövid novella található, melyek változó idősíkok történeteit mutatják be, különböző helyszíneken. A szerző jelenleg maga is ferencvárosi lakos, gyermekkorának nagy részét is itt töltötte. Elmondása szerint a könyvének célcsoportját alkotják a középiskolai diákokat is. Ferencváros úgy írja le, mint „sokszínű világ, valamikor – a malmok, a vágóhíd, a vásárcsarnok révén – Budapest „gyomra” volt. A városrész múltja és jelene egyaránt ösztönzött, hogy valóságos vagy képzelt történeteket firkáljak a hely karakterét formáló eseményekről, emberekről.”

Pádár Gergő hangtechnikus Borbás Gabi, Izápy Tóth Nikoletta Bencsik Márta, Varsányi Gyula, és jobbra Nemesné Singer Edina
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK:
FÓKUSZBAN AZ ASZÓDI LAKÓTELEP – 2019. OKTÓBER 10. ADÁS ELSŐ ÓRA
MIT TANULHATUNK AZ ELEVEN GYÁL-TÓL? 2019. OKTÓBER 10.ADÁS 3. ÓRA
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.