Annyira nagy szerencsénk van, hogy idejön a világ,… akár utaznunk sem kell, sokféle szokással, hagyománnyal megismerkedhetünk. (2019 szeptember 19-i adás 1. óra)

Annyira nagy szerencsénk van, hogy idejön a világ,… akár utaznunk sem kell, sokféle szokással, hagyománnyal megismerkedhetünk. (2019 szeptember 19-i adás 1. óra)
Miért telepedik le Ferencvárosban egy külföldi, hogyan érzi itt magát, mit ad a kerületnek és a kerület mit nyújt számára? Erről beszélgetett negyedik adásunk első órájában a Lónyay utcai 6:3 borozóban a hely egyik tulajdonosával, Steven Saraccoval és Polyacskó Orsolya szociológussal, civil aktivistával Bencsik Márta és Sarkadi Péter. (2019 szeptember 19-i adás 1. óra)
A hely maga jól illusztrálta a beszélgetés témáját, hiszen az ikonikus nevet viselő és az egykori Aranycsapat tagjának, Hidegkutinak a hajdani kocsmáját egy amerikai, két angol és egy kanadai úriember vette meg. Amint Saracco elmondta, azért döntöttek úgy, hogy kocsmatulajdonosok lesznek, hogy legyen egy hely, ahol jól érzik magukat, és meg akarták őrizni ezt a borozót olyannak, amilyennek megismerték. A New York-i Steven magát ferencvárosi lokálpatriótának nevezte, akit több mint két évtizede a népzene tartott Magyarországon.
„Kulturálisan és etnikailag sokszínű kerület Ferencváros” – erősített rá Polyacskó Orsolya. A statisztika szerint a lakosság nyolc százaléka regisztrált külföldi, ezen felül van még azoknak az idegen országokból származóknak a száma, akik napjaik nagy részét itt töltik, hiszen itt tanulnak, dolgoznak vagy éppen üzlettel rendelkeznek, de nem ebben a kerületben laknak. Elég csak végigmenni például a Mester utcán, ahol izgalmas éttermek sorakoznak egymás mellett.

Bencsik Márta szerkesztő – mv., és Polyacskó Orsolya szociológus
Az volt a cél, hogy megismerjük az itt élő külföldieket, hogy kapcsolatba kerüljünk velük, és megismertessük őket a kerület lakosságával – így jellemezte a szociológus a Ferencvárosi Közösségi Alapítvány Új szomszédok – sokszínű Ferencváros elnevezésű projektjét, melynek ő volt a koordinátora. A tavaly év végén zárult program során interjúkat készítettek a különböző státusú (itt tanuló, itt dolgozó, menekült státusú, üzletet vivő ) külföldiekkel, hogy megismerjék és megismertessék a kerületi emberekkel azokat az életeket, kultúrákat, amik idejöttek. „Annyira nagy szerencsénk van, hogy idejön a világ,… akár utaznunk sem kell, sokféle szokással, hagyománnyal megismerkedhetünk” – magyarázta Orsolya, aki szerint a projekt lényege az volt, hogy megmutassák, „hogy ez a gazdagság itt van, és hogy ez mennyire csodálatos és mennyire értékelendő.”
Az aktivista arról is beszélt, hogy olyan történeteket szerettek volna elmesélni, amelyekhez bárki tud kapcsolódni. A program végén rendezett kiállítás az itt élő külföldiek tárgyairól is ezt a célt szolgálta. Olyan egyszerű dolgok képeit mutatták be, amelyek valamiért nagyon fontosak voltak az idekerült külföldiek számára, amelyek az otthonukra emlékeztették őket. Így kerülhetett egymás mellé a tablókon a búcsúkártya Libanonból, a szíriai kávéskanna, a kairói focicsapat meze.
Orsolya felidézte a tavalyi Ráday korzó Kóstold meg a világot! programját, amelyen az itt élő külföldiek főztek, és amelynek hihetetlen sikere volt a látogatók körében..
Oláh Roland nyitóképén: Sarkadi Péter, Pádár Gergő hangmérnök, Steven Saracco a 6:3 egyik tulaja, és Bencsik Márta
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.