Átkelők

Átkelők
Két program, két kezdeményezés, az egyiknek már múltja van, a másik történet most alakul, szerencsére nagy léptekkel. A közös bennük, hogy mindkettő kívül az állami intézményrendszeren, a mentális zavarokkal, mentális egészségi rendellenességekkel élők számára nyújt terápiát, és segíti őket, meg a környezetüket a számukra élhető világ megteremtésben.
Már 8 éve működik Ferencvárosban a Hőgyes Endre és a Kinizsi utca sarkán az Átkelő (korábban Tárt Kapu) Galéria, amely egyszerre kiállítóhely, művészetterápiás műhely és közösségi programoknak otthon adó színtér. A közönség több tárlatot láthatott már az art brut terápiás alkotásokból, a jelenleg is nyitva álló kiállítás azonban különbözik az eddigiektől. Oláh Roland Komáromi Erzsébet iparművész-művészetterapeutával, a galéria egyik vezetőjével készített beszélgetéséből kiderült, hogy most nem a hagyományos, jelenléti terápiás alkotó folyamat műveit mutatják be, hiszen ilyen nem az elmúlt időben nem lehetett, hanem az online körülmények között, a tavalyi pandémia idején zajlott művészetterápiás folyamat munkáiból nyílt kiállítás.
Bezártság, frusztráció, magány és az abból fakadó szabadságvágy felszabadító erejét érezheti a látogató, ha január végéig megnézi a képeket.
Az átkelés nehézségeit, a speciális nevelési igényű, ADHD-val, autizmussal élő gyerekek szülei is megtapasztalják nap mint nap. Az „egészséges” társadalom, a mentális egészségi rendellenességgel élőket nehezen fogadja el, és gyakran nem is tud mit kezdeni velük. Rendkívül fontos, hogy a gyerekek megkapják a számukra szükséges fejlesztéseket, a szülők és a környezet pedig a szakmai támogatást ahhoz, hogy megbirkózzanak a naponta felmerülő kérdésekkel.
Podcastunk második részében Deák Barbara, ahogy ő mondja, magas energiaszinttel rendelkező ferencvárosi anyuka, ADHD és autizmus spektrumzavarral élő gyermeket nevelő szülő által kijárt programot ajánlunk, ami egyedülálló alkalom a sorstársai, az érintett szülők és pedagógusok számára ahhoz, hogy szakembertől kérdezhessenek a mindennapi problémáikról. Az első szülő-szakember találkozóra megnyerte a hazai gyermek neurológia – ahogy ő mondta, szupersztárját – dr. Büki Györgyöt, a Heim Pál kórház főorvosát. Erre invitál általunk is minden érintett szülőt.
Barbara társával tavaly októberben fődíjat nyert az első ferencvárosi közösségi hackathonon, azóta, ahogy Bencsik Mártának mesélte, felfordult az élete, szervez, tárgyal, találkozik, hogy elérje célját, a fejlesztésre szoruló gyermekek számára elérhetővé váljon a szükséges fejlesztés és terápia, a szülők és pedagógusok számára pedig az ismeret átadás. A honlaptól a tanodáig sok minden alakulóban van, az első nagy lépés pedig a szülő-szakember találkozó. A rendezvény január 14-én, pénteken délután fél ötkor kezdődik a Dési Huber Művelődési Házban.
Kép forrása: Krulix Fényképészet
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.