Az ingatlanfejlesztők kimaxolják az építési szabályzat adta kereteket. (2019 szeptember 12-i adás első óra)

Az ingatlanfejlesztők kimaxolják az építési szabályzat adta kereteket. (2019 szeptember 12-i adás első óra)
Pontosan azt építik, amit és ahogyan a szabályzat megenged. A Rádió9 harmadik, szeptember 12-i adásának 1. órájában Kiss Gábor, a legnagyobb ferencvárosi ingatlanfejlesztő, a Metrodom ügyvezető igazgatója és Horváth Áron, ELTINGA ingatlanpiaci kutatóközpont vezetője voltak Sarkadi Péter és Borbás Gabi szerkesztő-műsorvezetők vendégei. Ferencváros ingatlanpiacáról beszélgettünk a Tűzoltó utcában lévő The Nook kávézóban. Kik és mit építenek, milyen áron kínálják a lakásokat, kik költöznek kerületünkben és milyen igényeik vannak.
Horváth Áron, ingatlanpiaci szakértő a műsor elején elmondta a legfrissebb ferencvárosi ingatlanpiaci adatokat. Jelenleg 22 lakás fejlesztési projekt, összesen 29 házában vásárolható új lakás Ferencvárosban. A házak mérete változatos, a 30 lakásos kisebbektől a 300 lakásos már-már lakóparkokig terjed. Hat emeletes házak mellett 9-10 emeletes tornyok is épülnek. Az összesen 1.098 eladó új lakás közül van, amibe máris be lehet költözni, de van, aminek befejezésére több évet kell még várni. Az új lakások közel fele továbbra is a 40-60 négyzetméteres kategóriában épül. És csak mintegy 20%-ára mondható el, hogy nagyobb családoknak is megfelelő, 80 négyzetméter fölötti nagyságú. A négyzetméter árak 740 ezer Ft és 1 millió 170 ezer Ft között mozognak. A legolcsóbb új lakás 27 millió forintért vásárolható meg, míg a ferencvárosi rekord 196 millió Ft. Mindez interaktív térképpel kiegészítve a Kilencben az élet blogon is olvasható.

Pádár Gergő hangmérnök, Sarkadi Péter, Kiss Gábor, Oláh Roland, Horváth Áron, és Borbás Gabi.
Kiss Gábor, a Metrodom ügyvezető igazgatója a lakásméret kérdéséhez hozzátette, hogy a kerületben lévő sok egyetem sok fiatalt vonz. Az ingatlanfejlesztők pedig ehhez a kereslethez igazodnak, amikor sok kisebb méretű lakást terveznek az újonnan épülő házakba. A Metrodom lakáskínálatának mintegy fele a nappali + 2 háló, és ennél nagyobb méretű lakás, melyekbe családosok is költöznek. Náluk jellemzően a 40 éves kor alatti korosztály vásárol lakást. A befektetők arányával kapcsolatban elmondta, hogy a külvárosból a belváros felé haladva egyre nő a befektetési célú lakásvásárlók aránya. A Középső-Ferencvárosban lévő ingatlanoknál ez jellemzően 20-25%-ot tesz ki.
A fejlesztők azt és annyit építenek, amit a szabályozás enged. Profitorientált vállalkozások, amik értelemszerűen arra törekednek, hogy a legtöbb pénzt keressék az adott ingatlanfejlesztéssel. Ez pedig általában azzal jár, hogy a lehető legtöbb lakást akarják felépíteni. Hogy mennyi lakást építhetnek adott területen az az önkormányzaton múlik, ezt az önkormányzat szabályozza. A kerületi építési szabályzat (KÉSZ) köti a fejlesztőket, ennek keretei között gondolják végig, hogy „kijön-e a matek”. A KÉSZ-ben például fákat is védetté nyilváníthat az önkormányzat. Ha ez történik, akkor a fejlesztő azokat nem vághatja ki. A Metrodomnak a 13. kerületben volt olyan ingatlanfejlesztése, ahol az ősfás telken belül több fát is védettként jelölt meg a szabályzat. Így ezeket a fákat lényegében cikk-cakkban körbeépítették. Az ingatlanfejlesztés úgy kezdődik, hogy a fejlesztő a telek vásárlását követően elkészíti az első koncepciót, melyet az ún. településképi eljárás keretében megvitat a polgármester delegáltjával, aki ebben az esetben a főépítész. Ebben az eljárásban egyezteti a főépítész és a fejlesztő az ingatlannal és annak környezetével kapcsolatos elképzeléseket. Tipikusan az történik, hogy a közvetlen környezetet, járdát, zöld felületet a fejlesztőnek kell létrehozni. Ha pedig a fejlesztés olvan nagy mértékű, akkor akár komplett utcák közművel, közvilágítással való kiépítését is a fejlesztők végzik. Például a Nádasdy utca egy korábban nem létező szakaszát a Metrodom építette.
Érintettük még az energiahatékonyság témakörét. Az új házak CC és az AA közötti energiahatékonysági besorolással épülnek. Ezek között a különbség abban van, hogy az AA minősítésű házban megújuló energiát is használnak. Jellemzően levegő-levegő hőszivattyú megoldással érik el a megújuló arányt. 2021. január 1-jétől uniós irányelv alapján minden új építésű ház esetén min. 25% megújuló energiát kell használni.
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.