Csúnya „4-es számú mellékletet kell kitölteni minden apróságnál” (2019 szeptember 5-i adás második óra)

Csúnya „4-es számú mellékletet kell kitölteni minden apróságnál” (2019 szeptember 5-i adás második óra)
A Rádió9 szeptember 5-i adásának 2. órájában Nagypál Ferencné, a Molnár Ferenc kéttannyelvű általános iskola igazgatóhelyettese, Kustár Blanka, József Attila lakótelepi családmenedzser, Berecz Dénes, a Horizont Szociális Alapítvány kuratóriumi elnöke voltak Barna Era és Borbás Gabi szerkesztő-műsorvezetők vendégei. A második órában az oktatás szűkebb, kerületi fókusza volt a témánk a Ferenc téren lévő Francesco kávéház teraszán.
A 2. óra elején Nemesné Singer Edina szerkesztő társunk bemutatta a KSH, IX. kerületi oktatási rendszer szempontjából legfontosabb adatait. Bölcsőde, óvodavezető, humán szolgáltatásokkal foglalkozó köztisztviselő nem vállalta a beszélgetést, így a bölcsődei, óvodai ellátásról nem volt szó. Sajnos a ferencvárosi iskolákért felelős Belső-Pesti Tankerületi Központ sem tudott eljönni. (A Belső-Pesti Tankerületi Központhoz tartoznak az V., a VI., a VII., a VIII. és a IX. kerület oktatási intézményei.)
Beszélgetésünk elején visszautalva az első órára, azzal kezdtük, hogy mit gondol egy kerületi körzetes iskola vezetőhelyettese az általános nyomasztó hangulatról. Nagypál Ferencné a Molnár igazgatójára visszautalva elmondta, hogy „az iskolapedagógus akkor találékony, amikor nehéz helyzetben van, akkor születnek a legjobb ötletek, elképzelések”. De sajnos nagyon nehéz ebben a tehetetlen helyzetben bármit is mondani. Az iskolakezdésre szinte semmit nem kaptak meg a tankerületi központtól. Sem a megígért bútorokat, sem pedig a taneszközöket. A Tankerülettel a kommunikáció sok csatornán megy, napi száz email, és sok telefonbeszélgetés. Minden apróságnál a nagyon csúnya „4es számú mellékletet” kell kitölteni, majd szerencsés esetben 4 hónap alatt megtörténik a kilincs csere.
2019. tavaszán nagy port kavart, hogy 6 héttel az iskolai jelentkezés előtt módosította a tankerület a körzethatárokat. Ehhez hozzá kell tenni, hogy utoljára 2000-ben volt körzethatármódosítás, és az elmúlt 20 évben nagyon sok változás történt a lakókörnyezetben, ami indokolttá tette a módosítást. A Molnár 2013-2018 között, minden év tavaszán, a megjelölt határidőig leadta a körzethatár módosítási igényt. Sajnos a tankerület a legrosszabb időpontra időzítette a módosítás bevezetését, 2019. március 30-án hirdették ki az új körzethatárokat, amikor már minden szülő tudta, hogy melyik iskolába akarja íratni a gyerekét. Így ez – teljesen érthetően – sokakat hideg zuhanyként ért.
Az iskolaévet 6 betöltetlen pedagógusi és 10 betöltetlen takarítói állással kezdik. Így jelenleg az 5700 nm-es épületre 3 takarítójuk van, vagyis a pedagógusok helyettesítenek, szemetest ürítenek, felmosnak, virágot átültetnek.
A körzetes általános iskolák és az önkormányzat közötti viszonyt esetikén jellemezte az igazgatóhelyettes. Koncepcionális, átgondolt stratégia nincsen a kerületi általános iskolák támogatására. A sport pályázaton részt vesznek, és kapnak támogatást, az ugrálókötél csapat világversenyeihez szintén, és például Pro Facultate díjat kapott tavaly Török Alfréd, igazgató úr. De nagyon nagy szükség lenne a tornaterem felújítására, amit Alapítványi pénzből lehetetlen megoldani lévén infrastrukturális beruházásról van szó. (Az alapítványi forrásokat pedig oktatási célra lehet felhasználni.)
A köznevelési törvény módosítása miatt sok szó esik a magántanulói státusz körüli változtatásokról. Mik a ferencvárosi tapasztalatok? A Molnárban jelenleg 15 magántanuló van, külföldi tartózkodás miatt.
Berecz Dénes elmondása szerint sokan vannak viszont, akikkel az iskolák nem tudnak mit kezdeni. Küldözgetik a gyerekeket egyikből másikba és eltelnek évek, hogy a gyerekek nem járnak iskolába, nem vesznek részt szisztematikusan az oktatási rendszerben. A törvény módosítás ebből a szempontból jó, az iskolák mostantól nem tehetik ki olyan könnyedén a nehezebben kezelhető gyerekeket. Fontos megemlíteni azokat a kerületi intézményeket, akikhez ilyen helyzetben fordulni lehet. Ilyen például a Ferencvárosi Tanoda, ami idén ismét megkezdte a működését, ezúttal az Üllői út 87-ben, vagy a Horizont Szociális Alapítvány.
Kustár Blanka elmondása szerint a József Attila lakótelep Anyahajó Egyesülethez viszont éppen a rendezett családban élő, tudatos szülők csatlakoznak.
Kapcsolódó cikkek:
Morális pánik és hisztéria lengi körül a magyar oktatást (2019 szeptember 5-i adás első óra)
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.