Egy 24 órás sürgősségi ambulancia fordulatot hozhatna (2019 szeptember 26-i adás 3. óra)

Egy 24 órás sürgősségi ambulancia fordulatot hozhatna (2019 szeptember 26-i adás 3. óra)
Egy 24 órás sürgősségi ambulancia fordulatot hozhatna az ellátórendszer 30 éves lemaradásában. A döntéshozóknál évek óta hiába kopogtat a szakértő, pedig ez megoldás lenne a várólisták, bonyolult betegutak és leterhelt orvosok problémájára. Tehermentesíthetné a háziorvosokat is, hatékonyabb egészségügyi és szociális együttműködést is hozhatna. S bár a régi-új tervekhez, fejlesztésekhez 3-3,5 milliárd forint kellene a következő 3-4 év évben, nem a pénz az akadálya, mondják a koncepció támogatói.
A Rádió9 szeptember 26-i „egészségügyi” témájú adásának harmadik órájában Barna Era és Nemesné Singer Edina vendégei Kelemen Gábor szociális munkás, a Van Esély Alapítvány kurátora és Dr. Haskó László orvos, egészségügyi szakértő voltak.
A harmadik óra első részében olyan, egészségügyileg kiemelten veszélyeztetett csoport érdekeiről volt szó, mint a hajléktalanságban élő emberek. A Van Esély Alapítvány, amely most éppen egy aktuális pályázati felhívásával fordult a kerületiekhez, olyan alternatív megoldásokat támogat, amelyben hajléktalanok és segítőik együtt, párban dolgoznak a változásért. Olyan életminőséget javító terveket várnak ezektől a párosoktól, amelyek a hajléktalanságba került ügyfelek eddigi életútjából következő erősségekre építenek, egészen gyakorlati igényekben megfogalmazva. Lehet, hogy valakinek az segítség éppen, ha részt vesz egy képzésen, vagy elérhetővé válik számára egy fogászati kezelés, esetleg egy nélkülözhetetlen munkaeszköz, ugyanakkor egyéni vagy családterápiás folyamat is szóba jöhet. Egyéneknek 200 ezer, vészhelyzetbe került családoknak 300 ezer Ft anyagi támogatást nyújtanak. A pályázat érdekessége, hogy olyan segíteni akaró „civilek” is jelentkezhetnek hajléktalan partnerrel, akik nem szociális szakemberek, tehát nincs ilyen irányú végzettségük, de mondjuk egy környékükön, utcán élő emberrel kapcsolatot tartanak és van közös elképzelésük valami fajta kiútról. Kelemen több példát is mondott korábbi támogatási kérésekre és megvalósult projektekre, részletes pályázati felhívásuk – melynek november 15. a beadási határideje – itt érhető el. A szervezők szeretnék, hogy a tervezett 10 nyertes pályázó párosból hogy legalább 5 ferencvárosi kötődésű legyen. A most induló támogatási program költségeit a Ferencvárosi Közösségi Alapítvány Swimathon 2019 adománygyűjtő kampányán keresztül gyűjtötték össze a szervezet munkatársai, önkéntesei és barátai.
Eddig nem kellett a 24 órás sürgősségi ambulancia
Műsorunk további részében új vendéggel egészült ki asztaltársaságunk, dr. Haskó László egészségügyi szakértővel. Haskó részben saját személyes és szakmai (külföldi) tapasztalataira is hivatkozva, évek óta keresi a döntéshozói támogatást egy 24 órás sürgősségi ambulancia kerületi létrehozásához. Egyelőre zárt kapukba ütközött az önkormányzatnál, alapvetően anyagi okokra hivatkozva, igaz, költségkalkulációt ehhez tőle senki sem kért. Ennek ellenére vannak számai. A koncepció igényelne egy erőteljes rendelő bővítést, vagyis egy új épületszárnyat, egy modernizált és ma már nélkülözhetetlen eszközparkot – amit más célokra is lehetne használni, nem csak a sürgősségi ellátásban – és 5-8 fő, jó munkakörülmények közé hívott, jól megfizetett, szakképzett orvost. Így ez Ferencvárosnak – a szakértő szerint – 3-4 év alatt kb 3,5 milliárd Ft-jába kerülne, egy fokozatos fejlesztéssel.

Dr. Haskó László orvos, Nemesné Singer Edina, Pádár Gergely, Barna Era, és jobbra Kelemen Gábor szociális munkás.
Arra a kérdésünkre, hogy honnan lennének ehhez megfelelő, fiatal szakemberek, ha Magyarországon jelenleg speciális sürgősségi szakorvosi képzés nincs, Haskó doktor nem félt azt javasolni, hogy „migránsokat kéne importálni, mert ilyen sürgősségi ellátás van mindenhol a világon, van Szíriában is, Afganisztánban, de még Szlovákiában is!” Ezzel a saját bevallása szerint csak félig viccesnek szánt, provokatív ajánlattal arra hívta fel a figyelmünket, hogy ösztöndíjakkal támogatott, nem ügyeletekben kizsákmányolt, hanem kellemes és élhető munkarenddel kecsegtető orvosi állásokra lennének jelentkezők.
Szemléletváltás előnyökkel
A sok pontján most még utópisztikusnak tűnő koncepció kapcsán kíváncsiak voltunk vendégeinktől arra is, hogy hogy milyen szemléletváltás lenne szükséges egy ilyen új rendszer bevezetéséhez , illetve milyen attitűdváltást hozhatna? Dr. Haskó szerint először is a mindenkori önkormányzatnak nem „kinyújtott kezét” kéne tartania. „Felfelé a kormánynak tartják a tenyerüket, lefelé meg mi vagyunk a “nyugi, hogy nem kapjuk meg” hivatkozva arra, hogy a kormány nem ad erre.
Ha a háziorvosoknak akár 50%-kal is kevesebb dolguk lenne a hozzájuk forduló betegekkel, akkor sokkal több idejük, energiájuk maradna együttműködni a házi ápolásban, gondozói szolgálatban dolgozókkal. Ugyanis, ahogy hangsúlyozta, nem létezik izoláltan szociális probléma. Ezen felül egy 24 órás sürgősségi ambulancia mellett újra lehetne gondolni a háziorvosok szerepét is. Ez a gyakorlatban azt a kérdést veti még fel, hogy miért ne lehetne orvos helyett egy felsőfokú egészségügyi végzettséggel rendelkező szakemberre építve megszervezni helyenként a körzeti ellátást, amennyiben ő is együtt tudna működni egy szakképzett, kiszolgáló személyzettel.
Kelemen Gábor is úgy látta, hogy például a hajléktalan emberek egészségügyi ellátása nagyon sok kérdést vet fel, mivel az utcán élők kívül rekednek a hagyományos ellátórendszeren. Esetükben különösen elengedhetetlen az egészségügyi és szociális szakemberek összehangolt munkája. Mindkét szakértőnk egyetértett abban, hogy a hajléktalan emberek problémáira első lépésben a helyi szociális bérlakások lennének az adekvát megoldás, persze komoly szakmai mentorálás és fejlesztés mellett. A szociális és egészségügyi szakma valóban egyenrangú, partneri viszonyát helyi szinten kell először megerősíteni. Ezen a területen az önkormányzat, a helyi egészségügyi és szociális ellátórendszer legkülönbözőbb szereplői és a civil szolgáltatók közti együttműködésre van már jó példa – hívta fel a figyelmet Kelemen – és nem is túl messze tőlünk, a XV. kerületben.
Barna Era, szerkesztő
Kapcsolódó anyagok:
TELJESÍTŐKÉPESSÉG HATÁRÁN AZ IMMÁR XXI. SZÁZADI RENDELŐBEN (2019 SZEPTEMBER 26-I ADÁS 1. ÓRA)
A FELNŐTT FELELŐSSÉGEK RENDRE NEM TELJESÜLNEK! (2019 SZEPTEMBER 26-I ADÁS 2. ÓRA)
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.