ELTŰNŐ KÖZÖSSÉGI KERT, ÉS A TŰZVÉSZ MIATT ÚJJÁÉPÜLŐ MARKUSOVSZKY TÉR – RÁDIÓ9 2020.02.20. 1. ÓRA – ZÖLD FERENCVÁROS

ELTŰNŐ KÖZÖSSÉGI KERT, ÉS A TŰZVÉSZ MIATT ÚJJÁÉPÜLŐ MARKUSOVSZKY TÉR – RÁDIÓ9 2020.02.20. 1. ÓRA – ZÖLD FERENCVÁROS
Az Oláh Roland és Sarkadi Péter szerkesztette/vezette adás első órájának vendégei: Balassa Betti és Havasi Zoltán a Budapest Bike Maffiától.Ők a kerületben jelenleg még működő két közösségi kertről ill. az egyesület Seeds 4 Hope című projektjéről beszéltek, amely a Táblás utcában lévő átmeneti szálló kertjében valósul meg. A második fél órában a Dunamelléki Református Egyházkerület részéről Mátyás Evelyn projektvezetővel, és Berzsák Zoltán építésszel az egy éve leégett Ráday utcai református kollégium újjáépítéséről beszélgettünk. Az adás alatt végig jelen levő Reiner Roland, a kerületi környezetvédelmi politikáért is felelős alpolgármester hozzászólt a témákhoz.
A Határ út-Soroksári út kereszteződésében működő közösségi kertet a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) 2015-ben hozta létre. A közel 2 hektáros területen belül található Kerthatár eredetileg városi farmként indult, melyben az élelmiszer-önellátás és az itt megtermelt élelmiszerek városba juttatása volt a cél.
A parcellákat nyilvánosan is meghirdetik, de alapvetően a régi tagok ismerősi köréből kerülnek ki az új kertészek. A gyakorlat úgy néz ki, hogy a jelentkező bérbe vesz egy vagy több egységnyi területet és ott tavasztól őszig gazdálkodhat. A közösségi kertművelés persze ritkán merül ki ennyiben, hiszen nem csak a hasonló érdeklődésű társaság, de a szervezett programok is érdekes élményeket kínálnak.
A Kerthatár azonban hamarosan megszűnik, legalábbis ezen a helyen, mivel a tulajdonos értékesíti az ingatlant, ami így várhatóan valamilyen egyéb beruházás terepévé fog válni. Tudomásunk szerint a kerületben, a Határ út másik végén egy szálloda területén működik még jelenleg egy közösségi kert, amit szintén a KÉK tart fenn.
A közösségi kertek ügyéhez a Budapest Bike Maffia (BBM) úgy csatlakozik, hogy a 2011-ben elinduló mozgalom már kezdetkor kapcsolatba került a Táblás utcai átmeneti szállóval, mivel a megmaradó élelmiszer adományok náluk megbízhatóan gazdára találtak. A többé-kevésbé egyoldalú kapcsolatból idővel partnerség lett, a szálló ad helyszínt ugyanis a BBM „Seeds 4 Hope”, szociális és szabadidő park projektjének. A folyamat úgy néz ki, hogy a BBM önkéntesei az otthonaikban nevelt palántákat eljuttatják a szállóra, ahol a lakókkal együtt ültetik be végleges helyükre. A növénytermesztés mellett olyan szociális tereket alakítanak ki, amely a szabadban és közösségben töltött időt vonzóvá teheti a lakók számára, így támogatva visszagondozásukat. A parkosítás és építés valamikor tavasszal indulnak, amihez lehet még önkéntesként csatlakozni.
Reiner Roland, a kerületi környezetvédelmi politikáért is felelős alpolgármester, -aki végig vendégünk volt az adásban- a közösségi kertek kapcsán elmondta, hogy Ferencvárosban e pillanatban nincs olyan paraméterekkel rendelkező terület, amely alkalmassá tehető lenne ilyen tevékenységre.

Markusovszky tér kollégium bontás 2020 február 21. Kép: Sarkadi Péter
A Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Kollégiumában, Budapesten, a Ráday utca 28-ban 2019. január 23-án, szerdán a késő esti órákban komoly tűz keletkezett. Az oltásban, amely órákon át tartott, 100 tűzoltó és 30 tűzoltóautó, tizenkét vízsugár és három vízágyú vett részt. Az épületben található a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöki hivatala és levéltára (Ráday Levéltár), a Ráday Könyvtár, a Török Pál Kari Könyvtár és a Bibliamúzeum is. A tűz gócpontja a Markusovszky tér felőli szárny második és harmadik emelete, valamint Köztelek utca és Markusovszky tér felé eső sarkon felvezető lépcsőház volt. Ez a rész kollégiumként szolgált, amelyben a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karán tanuló diákok laktak, körülbelül 130-an. Mivel éppen vizsgaidőszak volt, közülük „csak” 80-an tartózkodtak az intézményben. Mindannyiuknak sikerült kimenekülniük, azonban egy szállóvendég szerencsétlenül járt, megégett holttestét a kollégium harmadik emeletén, a lépcsőfordulóban találták meg a tűzoltók. Az épület menthetetlenül megrongálódott, ezért elkezdődött a lebontása. S hogy mik a tervek? Erről meséltek a második fél óra vendégei: Mátyás Evelyn a Dunamelléki Református Egyházkerület projektvezetője, és Berzsák Zoltán vezető tervező.

A mikrofonoknál Reiner Roland, Berzsák Zoltán, és Mátyás Evelyn.
A kollégium bontásának és építésének ügyében megtudhattuk, hogy a bontási munkálatok várhatóan március végén, áprilisban befejeződnek. A tavalyi tragikus kimenetelű tűzkár gyakorlatilag használhatatlanná tette az épületet, de maga az ingatlan átalakításának gondolata ill. terve már a szerencsétlenség előtt létezett. A jelenlegi elképzelések szerint az épület és a belső park alá egy teremgarázs épül, ill. a Markusovszky tér felől átláthatóvá, szellőssé teszik az épületet. A belső kert fele visszazöldül, megszűnik a parkolás.
A beszélgetésben érintettük többek között a bontási – építési munkákkal járó környezeti terhelés, és szükségszerű fakivágások kérdését. Reiner Roland alpolgármesterrel tisztába tettük a területhasználati díjjal kapcsolatos kérdéseket, melyek az elmúlt időszakban nehezen követhető, zavaros politikai síkra terelődtek. A beruházás egyéb körülményei között talán a közterület használati engedély ill. díj témája volt különösen aktuális, miután a kerület országgyűlési képviselője felemelte a hangját a díj elengedése mellett, valamint nyomatékot adva felindultságának, módosító javaslatot nyújtott be a parlament elé. A javaslat lényege, hogy a kiemelt beruházások megvalósítói mentesüljenek az egyébként az önkormányzatokat illető díjtételek megfizetése alól.
Kapcsolódó cikk:
RÁDIÓ9 2020.02.20. 2. ÓRA:
HA ZÖLD KÉRDÉSEKRŐL VAN SZÓ, AKKOR A CIVILEK ÉVEKKEL JÁRNAK A MAGYAR ÁLLAM VAGY AZ ÖNKORMÁNYZATOK ELŐTT
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.