Fókuszban az Aszódi lakótelep – 2019. október 10. adás első óra

Fókuszban az Aszódi lakótelep – 2019. október 10. adás első óra
Október 10-i adásunk első órájában az Aszódi lakótelepről beszélgettünk a Csarnok téri Meininger hibrid hotelben.
Kovács Gábor, a Meininger szálloda Angliából hazaköltözött igazgatója elmondta, hogy a hibrid hotelt, mely hotel és hostel egyben, vendégek érdekes elegye látogatja. A koncepció fiatalos, de találkozhatunk ázsiai nyugdíjas csoporttal, mint tanulmányi kirándulásra érkező külföldi egyetemistákkal, családokkal, s a fenti superior szobákat az üzletemberek is kedvelik. A szállodában vendégkonyha működik, ahol a vendégek főzhetnek, a bár pedig teljes portfolióval rendelkezik, mivel erre volt igény. A Corvinusos diákok napközben népesítik be a szálloda közösségi tereit.
Balázs Csiki Attilát, az Aszódi lakótelepen lévő lakost és közösségi képviselőt kérdeztük az Aszódi lakótelep problémáiról fejlesztéseiről. Az Aszódi lakótelep egy pici falu Budapesten, Ferencváros külső részén. 530 körüli a háztartás, földszintes sorházak találhatók itt, legtöbbhöz kert is tartozik. Nyugodt, jó környék. A lakótelep ismertetése után Attila egyből áttért a problémákra: hiába van majdnem minden lakónak kertje, az Aszódi telep az FKF szerint nem családi házas övezet, így a zöldhulladék elszállítása nincs megoldva.

Borbás Gabi, Kovács Gábor, Balázs Csíki Attila és háttal Nemesné Singer Edina
Hogyan lesz egy lakosból aktív állampolgár? Attila jelenleg 4 társasház közösségi képviselője az Aszódin. Nem volt elégedett a közösségi képviselettel, ezért, hogy felkészülten tudjon vitázni, elvégezte a társasház kezelői tanfolyamot, lábra állította a társasházat. Ezután a szomszéd házból is meg szerették volna bízni, így vállalkozást alapított, s közös képviselő lett.
Az Aszódi lakótelepen egy házban 15-16 albetét, lakás van. A társasházi elszámolásból látszott hogy 4-5oo ezer Ft közös vízdíjat fizetett egy-egy ház, nem tudták fogyasztásukat elszámolni, mivel nem volt saját fő vízmérőjük. A gondok gyökere a lakótelepi telkek felosztására vezethető vissza, mely a kilencvenes évek elején történt. Amikor felosztották az ingatlanokat, elfejeltették kiépíteni a fő vízmérőket, s a közvilágítást. Az okirat szerint közmű bizottságot kellene létrehozniuk a társasházaknak, de azok magán kézben vannak, közmű pedig nem lehet magán kézben. A Vízművek tájékoztatása szerint a megosztó felelőssége a vezeték és a vízmérő bekötése, a megosztó pedig a Ferencvárosi Önkormányzat volt.
A 2014-es választási évben megoldódott a képviselt társasházak vízmérő problémája. Az ígéret ellenére azonban nem folytatták a munkát.
2019-ben, az újabb választási évben pedig megcsináltak a közvilágítást. Közvilágításra is volt sor a társasház költségvetésében. Így örököltük, ez a hagyomány, a szokás – ez volt a válasz arra, amikor Attila megkérdezte, mi ennek az oka. Valójában ez is az önkormányzat mulasztása volt. Szintén még a felosztáskor a társasházak közötti kis utcákban közterületeket alakítottak ki. Itt a közvilágítás kialakítása a kerületi önkormányzat feladata, a fővárosi önkormányzaté pedig az üzemeltetés. A Táblás közben az ELMŰ úgy számlázott a társasházaknak, hogy szerződés sem volt érvényben. Az akkori közös képviselő, az önkormányzati képviselő, a polgármester úgy gondolta, nem az ő feladatuk megoldani, Attila pedig harcolt, a számlát elküldte az önkormányzatnak. A Táblás közben 2015-2019-között sötétség volt. Attila pedig fogadóórákra járt, közmeghallgatásra ment, leveleket küldött az önkormányzati és országgyűlési képviselőknek. Ez utóbbinak volt 2014-ben foganatja, a Fővárosi Vízművek végül Vas Imre országgyűlési képviselő levelére reagálva írták meg válaszukat, Attiláéra nem reagáltak. Amíg fizetnek, nem történik semmi – ez volt az álláspont. 2011 óta folyt a harc az önkormányzattal, s a szolgáltatókkal. 2017 októberében egy képviselői interpellációra a polgármester azt válaszolta, hogy a lakótelep egy része nem az önkormányzat mulasztásából borult sötétbe, ha nem a közös képviselőéből, mivel nem fizette ki a számlát. Az élet ilyen egyszerű. Az ügy a HírTV Panaszkönyv c. műsorába is bekerült, ahol ügyvédek is megszólaltak. Többek között ez adta meg a lökést az önkormányzatnak.
Attila szomorúnak tartja, hogy az önkormányzat mindezt saját sikerének tünteti fel, az Aszódi lakótelepen soha nem volt ennyi fejlesztés, mondják. Azt mondja a harcot nem folytatja, a közösségért szívese harcol, de a közösség ellenében nem. A további problémákat azért megemlíti: a 181-es busz végállomásának áthelyezése, a Galvani hídról levezető utak elvezetése, a MÁV rendező pályaudvar átalakítása, az esővíz elvezetés megoldása csatornafedelek cseréjének kérdése – ezek a dolgok vannak s lesznek napirenden a közeljövőben az Aszódi lakótelepen.

Borbás Gabi, Bencsik Márta, Balázs Csíki Attila és Nemesné Singer Edina
A közeli József Attila-lakótelepen pedig a Fő tér projekt került le nemrég a napirendről. Erről Nemesné Singer Edina beszélt. A 2018-as Tér-KÖZ pályázaton 150 millió Ft-ot nyert Ferencváros Önkormányzata lakótelepi fő tér kialakításának céljára,. Melyet a Tinódi pékség környékén terveztek. A pályázatban vállalták egy tervpályázat kiírását, a tervek bemutatását a lakosságnak. Lakossági fórum megtartását. A lakosság viszont inkább konzultációt szeretett volna, Fő teret kevésbé. A Csigaparkban, a lakótelep központi helyén ki voltak állítva a tervek, lehetett rájuk szavazni is. Voltak központi elemek, pavilonok, közösségi tér, ezek az egyes pályázatokban máshogy kaptak formát.
A lakosok közül többen elmondták, hogy vannak égetőbb problémák a lakótelepen, a Pöttyös utca, Ecseri úti metró környékének rendbe tétele, szemétszedés, zöld karbantartási munkák elvégzése.
Március 20-án megtartották a lakossági fórumot, ahol 4 lehetséges opciót vázolt fel Szűcs Balázs főépítész, ezek mögé lehetett beállni. A legtöbbek szerint kismértékű változtatás, inkább a meglévő tér rendbetétele, ami ott fontos lenne. Többen felvetették azt azt, hogy az Ecseri útnál is el tudnának képzelni egy fő teret. Viszonylag nagy tér, s amúgy is vannak felújítandó pavilonok. Lehetne gasztronómiai, piactér funkciója, közel a templom, a metrómegálló. Nem a lakótelep közepe, hanem a lakótelep kapuja, itt is lehetett volna jogosultsága egy közösségi térként is funkcionáló fő térnek.
A Tinódi pékségnél tervezett fő tér végül nem valósult meg. Kiderült, hogy a lakosságnak valóban nincs kiépített fő térre igénye, a lakosok szeretik azt, hogy zöld a lakótelep, így az épített fő tér projekt lekerült a napirendről.
A Haller park átalakítása viszont folyamatban van, erről Borbás Gabriella beszélt. 2018 tavaszán 300 millió Ft-ot tervezett be az önkormányzat a Haller park felújítására. Lakossági egyetértés volt abban, hogy fel kellene újítani a parkot, mivel jelen állapotában kevésbé használható. 2018 decemberében tervezőirodát választottak, az Urbán Concept Kft-t, s 2019 márciusában a Városfejlesztési Bizottság ülésén bemutatták a terveket. A tervek helyett a honlapra csak egy szöveges leírás került ki. Gabriella közérdekű adatigénylése folytán, melyben kérte, hogy a honlapra tegyék ki a terveket, s valósítsanak meg lakossági fórumot, közösségi tervezést, május végén pár oldalnyi terv kikerült a honlapra.
Egy 6 fős csoport személyesen bement az önkormányzathoz megnézni a konkrét terveket. Májusban ismét szavazott a testület, 425 millió Ft-ot terveztek be a Haller park rekonstrukciójára. Ezután Gabriella petíciót kezdeményezett: legyen egy lakossági fórum, ahol az első ütem terveit bemutatják. 240 aláíró írta alá a petíciót 3 nap alatt, a nyári szünet előtt nem került sor a lakossági fórumra. Augusztus végén-szeptember elején pedig megkezdődtek a parkban a munkálatok.
A lakosokat érdekli a Haller park ügye. A Borbás Gabriella által szervezett civil fórumon, mely október 9-én volt, 22-23 fő vett részt egy jó hangulatú beszélgetésben. A beszélgetést moderátor vezette, aki jártas a közösségi tervezésben.
A Haller park tervei esetében is az a probléma, hogy nem történt igényfelmérés, a lakosokat nem kérdezte meg az önkormányzat, nem maga a tervek tartalma jelent gondot. A kerületben más játszótér-felújítások is zajlanak, vannak bennük jó elemek, viszont egyik esetében sem kérdezték meg a parkok használók véleményét.
Jelenleg 8 játszótér felújítása zajlik a kerületben, 4 a József Attila-lakótelepen, 3 Középső-Ferencvárosban, 1 Belső-Ferencvárosban kerül felújításra. Ez utóbbi a Markusovszky téri játszótér. Ez utóbbival kapcsolatban Sarkadi Péter elmondta, hogy az egy évvel ezelőtt leégett református kollégium újjáépítése miatt hamarosan a Markusovszky tér harmadát le kell dózerolni. Most felújítanak, de körülbelül egy hónap múlva a por és piszok miatt használhatatlan lesz a játszótér, ami jelenleg félkész állapotban van. Egy parkról beszélünk, de itt is sok lesz a térkő. Gúlában állnak a kövek, amiket le fognak majd tenni. A teret is át fogják alakítani, pár fa útban van, ezeket ki fogják vágni.
Az időzítés a kollégium felújítása miatt nem a legjobb, s az igények felmérése itt sem történt meg.
Mindegyik példa mutatja, hogy a lakossági igényekre reagálás az alapja a jó tervezésnek. Nem érdemes tehát félni a közösségi tervezéstől, ha elő van készítve, s szakemberek bevonásával zajlik, jó megoldások származhatnak belőle.
KAPCSOLÓDÓ ANYAGOK:
A RÁDIÓ9 KÖNYVESPOLCÁN: A FERENCVÁROS GYEREKEKNEK ÉS A FRANZSTADTI TÖRTÉNETEK 2019. OKTÓBER 10.ADÁS 2. ÓRA
MIT TANULHATUNK AZ ELEVEN GYÁL-TÓL? 2019. OKTÓBER 10.ADÁS 3. ÓRA
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.