Hisz-e abban az önkormányzati vezetés, hogy jobb eredmény születik, ha a döntésbe bevonja a lakosokat? 2019. október 3. adás harmadik óra

Hisz-e abban az önkormányzati vezetés, hogy jobb eredmény születik, ha a döntésbe bevonja a lakosokat? 2019. október 3. adás harmadik óra
A Rádió9 október 3-i adásának harmadik órájában Bajomi-Lázár Péter, médiakutató és Borbás Gabriella, a Kilencben az élet blog szerkesztője voltak Bencsik Márta és Nemesné Singer Edina szerkesztő-műsorvezetők vendégei. A műsorban arról volt szó miként érvényesíthető a sajtószabadság a helyi média orgánumoknál, illetve a ferencvárosi önkormányzat milyen módon próbálja bevonni a lakosokat. Ezekről a kérdésekről volt szó a Ráday utcában lévő Bonbonier csokoládé manufaktúrában.
Bajomi-Lázár Péter az 1986-os budaörsi rádió kezdeményezéstől kezdve, az 1991-ben indult Tilos rádión keresztül végigvette a rádiók és tévék fejlődését, változását. Megállapította, hogy míg a rendszerváltás előtt egypárti sajtó volt Magyarországon, a 90-es években kísérletek voltak a pártatlan sajtó kialakítására, de pártatlan sajtó helyett többpárti sajtó jött létre. Az elmúlt években pedig oda jutottunk, hogy ismét kvázi egypárti sajtóról kell beszélnünk.
90-es évek elején temérdek újság volt a piacon, talán túl sok, sokkal több, mint amennyit a kicsi magyar piac el tud tartani. Újságírás első szabálya pedig, hogy gazdasági függetlenség nélkül nincs politikai függetlenség. Legtöbb újság pártoktól, kormányzattól, önkormányzatoktól remélte és kapta a finanszírozást. Így összességében elfogult, pártos, fekete-fehér, kettős mércét alkalmazó újságírás lett a magyar újságírásból. Médiapiacról nálunk nem lehet beszélni, itt a kormányzati befolyás torzítja a piaci viszonyokat, nálunk a kormányzat a legfőbb újraelosztó. Nagyon élesen fogalmazva akár azt is mondhatjuk, hogy az etikátlan újságírás gazdaságilag kifizetődő modell Magyarországon.

Bencsik Márta háttal, Nemesné Singer Edina, Borbás Gabriella, a Kilencben az élet blog szerkesztője, és Bajomi-Lázár Péter médiakutató
Borbás Gabriella szerint az alapkérdés az, hogy hisz-e abban az önkormányzat, hogy jobb eredmény születik akkor, ha a döntésekbe bevonja a lakosokat? Véleménye szerint ez messze túlmutat a pártpolitikán. Például, ha a közösségi tervezésről keresünk budapesti jó példákat, akarva akaratlanul az óbudai példákba botlunk, ahol a (fideszes) vezetés elkötelezett híve annak, hogy a lakosok bevonásával tervezze meg a köztereket, parkokat, játszótereket. Vegyük végig, hogy a ferencvárosi önkormányzat milyen módon próbálja megszólítani, bevonni a lakosokat.
A Ferencváros újságról már sok szó esett az elmúlt két órában. A Kilencben az élet blogon is megjelent az újságról egy összefoglaló, ami közel 100 észrevétel alapján született. Sokan felvetették, hogy mi a célja vajon az újságnak? Aktuális információknak, programoknak nem-e inkább egy átlátható, jól működő webes felületen lenne a helye?
A ferencvaros.hu finom fogalmazva sem egy csalogató felület. A honlap egy katyvasz, alig-alig lehet megtalálni rajta az információt. Nagyon érdekes, hogy a Kilencben az élet blogon googlemaps térképen bemutatott iskolai körzethatárakról szóló cikket két hét alatt mintegy 700-an nézték meg. Nem csoda, hiszen az önkormányzati honlapon alig lehet megtalálni a körzethatárokat, és az információ sem egy könnyen áttekinthető térképen van. Proaktív adatszolgáltatás keretében az önkormányzat honlapján elérhetőek például az eladott lakások, telkek, üzlethelységek értékbecslései. Na de a proaktív adatszolgáltatás linket még a google se dobja ki, annyira el van dugva.
A ferencvárosi önkormányzat a törvényi minimumot, azaz évi 1 közmeghallgatást tart. Lakossági fórumot is csak akkor, ha muszáj és vagy a pályázat, vagy egy vonatkozó jogszabály előírja.
A következő adásban sorra vesszük majd az elmúlt évek közösségi tervezéssel kapcsolatos ferencvárosi próbálkozásait. Ezzel kapcsolatban a szomorú hír, hogy a Haller park most elkezdődött közel fél milliárd forintos felújításának megtervezésébe egyáltalán nem vonták be a lakosokat, még egy lakossági fórumot sem tartottak.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK:
HA KELLŐEN SOKSZOR HALL VALAKI EGY ÜZENETET, MÉG HA TUDATOSAN NEM IS HISZI EL, DE EGY IDŐ UTÁN BEÉPÜL A GONDOLKODÁSÁBA… 2019. OKTÓBER 3. ADÁS MÁSODIK ÓRA
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.