Hoztam a szerencsét, meg hogy béke legyen – Ferencváros a háború első hetében

Hoztam a szerencsét, meg hogy béke legyen – Ferencváros a háború első hetében
Átmeneti szállások és adománygyűjtés a menekülőknek, testvérvárosi segítségnyújtás, mindez elsősorban fővárosi és civil együttműködésekkel, lakossági mozgósítással és önkormányzati koordinációval.
E héten, a közösségi médiában az egyik legtöbbet emlegetett fővárosi helyszínen, adományokat fogadó pontján, a IX. kerületi Gyáli út 33-35, szám alatti BMSZKI átmeneti szállón jártunk, ahol éppen 120, kárpátaljai háború elől menekülő ember volt elszállásolva. Köztük sok gyerek is, a legfiatalabb egy kéthetes csecsemő volt. A fővárosi fenntartású intézmény két szakmai vezetőjét arra kértük, mondják el, most mi a legnagyobb kihívás számukra, és miben kezdődött máris együttműködés a kerületi vezetéssel. Eközben olvastuk, hallottuk, Ferencváros is lépett. Baranyi Krisztina polgármester facebook pontban tájékoztatott minket arról, hogy folyamatos a Főváros és Ferencváros közti az egyeztetés, kettőjük koordinációjában zajlik a családok fogadása, elhelyezése és hogy a kerület 5 millió forinttal támogatja testvérvárosát, Beregszászt, amit üzemanyagra, élelmiszerre, áramfejlesztőkre, kommunikációs eszközökre terveznek a helyiek fordítani. Önkormányzati képviselők két adománygyűjtő pontot hoztak létre, a József Attila-lakótelepen és a Középső-Ferencvárosban, a Ferenc téren, ahova szintén Beregszászba szánt adományokat várnak. Vajon kik és mit ajánlottak eddig, kérdeztük azokat, akiket ott találtunk. Hogy szerveződik ebben a még rendkívül zavaros helyzetben a segítségnyújtás, hova fordulhat az, aki szeretne segíteni a saját eszközeivel, és azt a lehető leghatékonyabb módon tenné? – kérdéseinkre Csóti Zsombor, önkormányzati képviselő, testvérvárosi tanácsnok válaszolt a szerkesztőnek, Barna Erának.
A háború első napjaiban idemenekülők nagy részét, akiknek nincsenek itteni rokonaik, nem utaznának azonnal tovább és nem a hatalmas erőket megmozdító civil lakosság, civil szervezetek/segélyszervezetek próbálnak meg közvetlenül átmeneti szállóhelyhez juttatni, azokat fővárosi koordinációval kezdték elszállásolni, többek közt a kerületben, a BMSZKI Gyáli úti Átmeneti szállóján. Két szakmai vezetője fogadott és vezetett körbe minket, Rész Levente és Bércesi Ildikó.
A Rádió9 hallgatóit is arra kérik, hogy megköszönve az eddigi rengeteg civil élelmiszer-, ruha-, illetve egyéb tárgyi adományokat, egyelőre senki ne vigyen újabb adományt hozzájuk, mert jelenleg ott nincs rá szükség és nem tudják raktározni, de a honlapjukon folyamatosan lehet tájékozódni arról, ha ez a helyzet változik: https://www.bmszki.hu/tamogatas
A Gyáli út után jöjjünk beljebb! A két, Ferencvárosban meghirdetett adománypont egyikén jártunk, a Ferenc téren. A kezdeményezés és a pult mögött is önkormányzati képviselők álltak, amikor ott jártunk, Szilágyi Zsolt Zoltán, Takács Krisztián és Takács Zoltán voltak éppen ügyeletben, rövid helyzetjelentő interjút pedig Jancsó Andrea képviselő és szociális ügyekért felelős tanácsnok adott nekünk. A riportban civil segíteni akarók is megszólalnak.
Hoztam a szerencsét, meg hogy béke legyen! – mondta egy segíteni jött helyi lakos a Ferenc téren, de ez akár a adományt küldők hivatalos köszöntése is lehetne. A két adományponton a József Attila – lakótelepi Közösségi Házában és a Ferenc téren hétköznap reggel 9 és 18 óra között várják az adományokat: elsősorban tartós élelmiszert és ruhát gyűjtenek testvérvárosunk, Beregszász számára. A kezdeményező képviselők azt is elmondták, hogy március 4-én, pénteken rendkívüli testületi ülés is lesz, amelynek témái a háborús válságkezelés helyi kérdéseivel függenek össze.
Végül, de nagyon nem utolsó sorban arról, hogy hol, kinél futnak össze az információk, hogy néz ki jelenleg a ferencvárosi városvezetés kríziskezelési koordinációja? Csóti Zsombor önkormányzati képviselő, testvérvárosi tanácsnok tájékoztatott minket, hangsúlyozva, hogy minden nagyon gyorsan változik, most az alkalmazkodás az egyik legnagyobb kihívás.
A polgármesteri kabinet kríziskommunikációs platformjai ebben a pillanatban a Ferencváros honlapja, ahol egy Segítségnyújtás az ukrán menekülteknek menüpontot is találunk, mely alatt azoknak a segítő szervezetek kontaktjai is megtalálhatóak, amelyek már eddig is kiemelt munkát végeztek, ill. amelyek önkéteseket, adományokat is fogadnak. Ezen felül folyamatosan friss hírekhez lehet jutni a kerületi nagyobb FB csoportokban: a Közkéz IX. és a Kilencben az Élet csoportokban, illetve a 9.kerületi anyukák és apukák közössége, vagy a József Attila- Lakótelep – Én is itt lakom Fb csoportjában.
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.