Két világ egy kerületen belül (2019 szeptember 5-i adás harmadik óra)

Két világ egy kerületen belül (2019 szeptember 5-i adás harmadik óra)
Két világ egy kerületen belül-akiket a körút választ el egymástól.. -mi pedig kísérletet tettünk az átjárásra, és szélesre tártuk a Corvinus kapuját. A műsorblokk vendégei: Varga Dániel- tanár, mediátor, drogprevenciós szakember-Konkáv, Matolay Réka és Martoni András-Corvinus Egyetem-Science Shop.
A KONKÁV 2018 májusában nyílt, prevenciós műhely és közösségi tér a középső-Ferencvárosban. A közösségi térbe környékbeli gyerekek járnak, számukra afféle nagy, közös nappaliként funkcionál. Az alagsorban berendezett interaktív drogprevenciós kiállításra iskolai csoportokat fogadnak, tréningeket, képzéseket tartanak, előre egyeztetett időpontokban. A Science Shop egy nemzetközi hálózat, melynek alapvető célja a kutatás mellett, hogy a hozzájuk érkező civilek, informális közösségek, társadalmi vállalkozások számára igyekeznek a felmerülő kérdéseikre válaszokat adni. Szintetizálják a közöségi és az akadémiai tudást, közös tanulás formájában. Ugyanakkor az egyetem nyitott ajtaja is a helyi közösség felé.
A beszélgetés során a két szervezet együttműködésének elméleti és gyakorlati modelljét járják körül, az általánosból kiindulva, egészen a gyakorlati fejlesztésig. A cél a win-win helyzet előállítása. A közös gondolkodás során az egyetemi hallgatók és oktatók a terepen dolgozó civilek mindennapi problémáiával kerülhetnek kapcsolatba, míg a civilek a rájuk sok esetben jellemző kapacitáshiányára kaphatnak támogatást. Az egyetem elsősorban az adott ügyet igyekszik támogatni, de ezzel együtt magát a szervezetet erősíti meg. De mitől válik érdekessé egy ügy, egy szervezet a Science Shop számára?
Előnyt jelent, ha helyi szervezetről van szó és jó ha minél konkrétabb a projekt, esetleg kihasználható a szervezet célcsoportjának és a hallgatók életkorának hasonlósága. A közös munka során egymás erőforrásaira építenek, így pl. ha kialakítják egy szervezet kommunikációs és/vagy marketing stratégiáját, a megvalósítás már alapvetően a szervezet dolga.
Az együttműködében lehetőség van az egyes szervezetek tevékenysége során felmerülő anomáliák hátterének kutatására is, vagy egy egy jól megragadható téma szakdolgozatban való feldolgozására.
A tudások, tapasztalatok, erőforrások megosztása kapcsán felmerült egy konkrét példa, melyben a tanulásban, életvezetésben valamilyen hátrányt szenvedő csoportból érkező gyerekek számára egy élhető, érdekes megoldás lehet egy másik, jobban szituált közösségből érkező kortárs segítő bevonása.
A szervezetek aktuális ügyeiről:
A KONKÁV Audio projektet 2018 év végén az FKA Élő Adásán (közösségi adománygyűjtő est) közel 1 Millió forinttal támogatták az adományozók, melynek során elindult a Zsamo! Együttes, akik az év során számos fellépésen bizonyították tehetségüket. A zenekar helyi, környékbeli fiatalokból áll.
A közösségi tér jelenleg kritikus anyagi helyzetben van. Az állami pályázat kiírása -amely az alapműködéshez elengedhetetlen forrást biztosítaná- az eredeti tervhez képest már három hónapja késik. Működésük a Ferencvási Önkormányzatnak köszönhetően év végéig biztosított.
A Science Shop életének ritmusát alapvetően az egyetemi szemeszterek határozzák meg. Az idei pályázatukra a nyár során lehett jelentkezni. A beérkezett több mint 30 megkeresésből 15 szervezettel, társadalmi vállakozással fognak együtt dolgozni az év során.
Egy EU-s projektnek köszönhetően pedig három éven keresztül, külföldi partnerekkel közösen fogják kurzusaikat, oktatói kapacitásukat fejleszteni.
Kapcsolódó anyagok:
Morális pánik és hisztéria lengi körül a magyar oktatást (2019 szeptember 5-i adás első óra)
Csúnya „4-es számú mellékletet kell kitölteni minden apróságnál” (2019 szeptember 5-i adás második óra)
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.