Kilenc kérdés a kilencedik kerületért a polgármesterjelöltekhez

Kilenc kérdés a kilencedik kerületért a polgármesterjelöltekhez
Az adásokban, tekintettel a civil közegre és a kampányidőszakra, nem adunk teret politikusok megszólalásainak, pártok, politikai szervezetek hirdetéseinek, véleményeinek. Ugyanakkor szeretnénk, ha a minket hallgatók, olvasók még a választások előtt válaszokat kapnának a felmerült leggyakoribb, legmarkánsabb kérdésekre is, közvetlenül azoktól, akik polgármesterjelöltként indulnak a választáson. Az eddigi műsorokban elhangzottak és a műsorok készítése közben szerzett háttér-tapasztalatok alapján, stábunk összeállított egy reflexió- és kérdéslistát, „Kilenc kérdés a kilencedik kerületért” címmel. Megkértük valamennyi polgármesterjelöltet, hogy a kérdésekre válaszoljon október 7-ig, majd a válaszokat változatlan formában leközöljük a radio9.hu honlapján. A mai napon elküldtük a kérésünket tartalmaző leveleket.
(Borítókép: Banksy)
Kilenc kérdés a kilencedik kerületért
- Számunkra nem kérdés, hogy a klímakatasztrófa helyi szinten is felelősséget ró mindannyiunkra. Polgármestersége esetén mit tenne a kerületi klíma és környezetvédelemért?
- A közoktatás szervezése néhány évvel ezelőtt elkerült az önkormányzatoktól, de az iskolák jellemzően problémásnak és kiszolgáltatottnak látják a Tankerülettel való viszonyukat. Polgármestersége esetén milyen önkormányzati feladatokat lát az iskolákkal kapcsolatban?
- Bár a ferencvárosi egészségügyi alapellátásról még a kritikusai is azt tartják, hogy fővárosi viszonylatban kevesebb rá a panasz, így is jellemzőek a várólisták, a túlzsúfolt rendelők, a betegutak bonyolultak és az orvosok is leterheltek. Polgármestersége esetén hogyan kívánna ezen javítani?
- A Ferencváros hagyományosan sokszínű kerület, köszönhetően az itt élő, tanuló, dolgozó, sőt, a turistaként idelátogató külföldieknek is. Polgármestersége esetén mivel segítené a helyi értékek és a kulturális sokszínűség virágzását, az itt élők és a turistákat kiszolgáló vállalkozások, szolgáltatók kölcsönösen előnyös kapcsolatát?
- Miközben a kerület bizonyos részein látványosan zajlik a rehabilitáció és modern városrészek születnek, sokan még mindig félkomfortos vagy komfort nélküli lakásokban élnek. Polgármestersége esetén hogyan segítené a leszakadó területek és a legnehezebb helyzetben lévők felzárkózását, életkörülményeik javítását?
- Kerületünkben több kormányzati nagyberuházást is terveznek (pl. Fradiváros, Nemzeti Atlétikai Központ), amelyek kapcsán a helyiek nem érzékelik, hogy véleményüket figyelembe vennék. Polgármestersége esetén hogyan fogja képviselni a ferencvárosiak érdekeit, akár a központi kormányzati akarattal szemben is?
- A Ferencvárosban – a KSH adatai szerint – több mint 600 civil szervezet van bejegyezve, de a civileknek nem egyértelmű és átlátható, hogy az önkormányzat milyen hosszútávú koncepció mentén működik együtt civil szervezetekkel, hogyan monitorozza és értékeli a partnerek munkáját. Polgármestersége esetén milyen alapelvek mentén tervezi az önkormányzat civil támogatásainak és együttműködéseinek alakítását?
- A lakosok jelentős része és sok helyi közösség igényli, hogy a sokakat érintő helyi fejlesztési folyamatokról időben értesüljenek és bekapcsolódhassanak a véleményezési és tervezési folyamatokba is. Polgármestersége esetén hogyan képzeli el az együttműködést a lakossággal, a képviselő testület tevékenységét hogyan akarja minél transzparensebbé és követhetőbbé tenni a lakosság számára?
- A rádió9 készítése során gyakran találkoztunk azzal, hogy a felkért, önkormányzattól függő helyzetben lévő szakemberek vagy civilek félnek nyilatkozni és elmondani őszintén a véleményüket. Ön szerint ez miért van így és polgármestersége esetén hogyan kívánna ezen a jelenségen változtatni?Radio9, Budapest 2019. 09.27.
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.