Kiserdőben jártam – sok szépet láttam

Kiserdőben jártam – sok szépet láttam
A kispesti Wekerletelep és a ferencvárosi József Attila lakótelep közötti Határ úti Kiserdő a környékbeliek kedvenc pihenő helye. Itt szervezték meg szeptember első hétvégéjén a Kisedőfesztet, melynek egyik erdős/kiserdős pódiumbeszélgetéséből készült podcastunk.
Az 1870-es években született meg a főváros első környezetvédelmi rendeltetésű döntése, hogy a város akkori keleti határa mentén szükséges egy 100 öl széles erdősávot telepíteni. Ez kapta a „határerdő” nevet helyzetéből adódóan.
A 20 hektáros Kiserdőt most veszély fenyegeti, mert a leendő Galváni hídon Budáról a Csepel szigeten át Pestre átvezető tranzitforgalom esetleg itt menne át.
A wekerlei civilek (Átalakuló Wekerle / Transition Wekerle és Van más út – Összefogás a Kiserdőért) szeptember első hétvégéjén rendezték meg a Kisedőfesztet, melyen több pódiumbeszélgetést is tartottak.

Kiserdőfeszt Balról Sarkadi Péter, Lomniczi Gergely, Rittling István, Bardóczi Sándor és Bojár Iván András. Fotó: Vásárhelyi Márton
A „Furán Egyetem” a méhlegelőktől a városi erdőkig – c. pódiumbeszélgetését Sarkadi Péter vezette. Az erdők és a városi zöldfelületekkel kapcsolatban sok minden érdekesség szóba került. A tudomány jelenlegi állása szerint a fák gyökérben végződnek 😊 Mi az az örökerdő? Városi erdő, vagy erdőváros? A közműalagút sem megoldás Budapesten. Mennyi egy fa értéke? Fapótlási anomáliák, ahány kerület, annyi jogszabály. Mikor lesz városi favédelmi törvényünk?
Mai podcastunk e pódiumbeszélgetés szerkesztett változata. Megszólalók:
BARDÓCZI SÁNDOR, Budapest főtájépítésze
BOJÁR IVÁN ANDRÁS – a 10 millió fa mozgalom alapítója
A 10 millió Fa, országos közösség, melyet Bojár Iván András alapított 2019 nyarán. Folyamatosan növekvő számú (jelenleg 160) helyen, kisvárosban, falun, megyeszékhelyeken, fővárosi kerületekben működnek helyi közösségeink, melyek előkészítik, megszervezik és lebonyolítják a fák ültetését, erdők telepítését. Szakmai értelemben a munkákat erdészből, kertészből, ökológusból álló központi szakértői team segíti, de sok esetben a helyi közösségek saját, a területük sajátosságait jól ismerő erdésszel vagy kertésszel is dolgoznak.
RITTLING ISTVÁN a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapesti Erdészetének vezetője
LOMNICZI GERGELY – Pilisi Parkerdő Zrt. szakértője, városi erdő program tanácsadója
Az idén 52 éves Pilisi Parkerdő Zrt. a főváros tágabb környezetének állami erdeit kezeli. A 9 – ből a Budapesti Erdészet a legismertebb. Az erdészet területének legnagyobb része 1954 óta deklaráltan parkerdő, emellett a 70-es évek vége óta természetvédelmi oltalom alatt áll.
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.