Kutyák a kilencben

Kutyák a kilencben
Nyugodtan kijelenthetem, hogy valószínűleg soha a történelem során nem volt még annyi kutya Ferencvárosban, mint most, és ez a tendencia egyre csak erősödik. De nem egyszerűen így alakult, hanem mert mi, emberek, így alakítottuk. Ennél fogva egyértelműen le kell szögeznem, hogy senkit sem szeretnék kutyatartásra biztatni, és azt sem szeretném sugalmazni, hogy szerintem a kutyatartás alapvető emberi jog lenne. A mai podcast vendégeivel beszélgetve mégis könnyen alakulhat ki a hallgatóban az az érzés, hogy lehet ugyan kutyák nélkül is élni, de minek?!
Drága Kincsem installáció a Markusovszky téren.
Még januárban vettem fel egy beszélgetést a Drága Kincsem projektet tervező és gondozó művészekkel. Annak idején inkább csak körbejártuk a témát, amit az ember és a kutya közötti kapcsolatnak hívunk, de a héten megnéztem, hogy mi az, amit ebből az utcai művészet nyelvére le lehet fordítani, emberül és kutyául egyaránt. Kiss Gabriella, a projekt látványtervezője kalauzolt a Markusovszky téren május 27-ig látható és használható installáció körül.

Drága Kincsem project a Markusovszky téren.
A Kilencedik kerületben kutyázók.
Szép példája lehet az önkormányzat és a lakosság együttműködésének az a civil kezdeményezés, amit a Haller park környéki kutyatartók indítottak tavaly ősszel.
Egy igazán jól nevelt kutyás társasággal beszélgettem, a kilencedik kerületben kutyázók csoportjával. Ők azok, akik méretüknél és érintettségüknél fogva igazán jól reprezentálják a kerületi kutyás közösséget.
A kerület lakásállományának bővülésével észrevehetően megnőtt a környéken a városi ebek száma is, amit az erre a célra használt futtatók egyre kevésbé bírnak kiszolgálni. Ráadásul sokan már korábban sem használták az elkerített, zsúfolt, víz és világítás nélküli, kutyák számára fenntartott területet.
Amíg a fenntarthatóság kérdésére keresik a választ, addig is próbálják a maguk eszközeivel kezelni a sokakat megosztó helyzetet. A kerületi fórumokon gyakran visszatérő téma, hogy sok a kutyaszar, és a szabadon sétáltatott kutyák veszélyt jelentenek az emberekre.
Beszélgető-partnereim a nevelésben, az oktatásban látják a megoldást, ami nem csak, sőt, főleg nem a kutyákra értendő. Bennünket embereket kell szerintük arra megtanítani, hogy hogyan bánjuk, hogyan viselkedjünk a köztünk élő négylábúakkal. Annak eldöntése, hogy az irány helyes-e, szerencsére nem a riporter dolga. Nekem mindenesetre tanulságos volt azt megtapasztalni, hogy van egy közösség, akik megelégelték és változtatni szeretnének a sokszor kritikus állapotokon, az állatok iránti tisztelettel és szeretettel.
És már szinte természetes, hogy újra előkerült Bécs, ahol 2019-ben egy 4 órás tanfolyam elvégzéséhez kötik a kutyatartást, ha ebben a formában nem is, de a hírek szerint talán ősztől idehaza is elindul egy hasonló program.
Oláh Roland.
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.