Merre tovább, József Attila-lakótelep?

Merre tovább, József Attila-lakótelep?
A Rádió9 2020. március 5-i műsorának második órájában Jancsó Andrea önkormányzati képviselővel és Stöckert Dávid helyi lakossal beszélgettek műsorvezetőink, Borbás Gabriella és Nemesné Singer Edina. A műsor témája a József Attila-lakótelep állapota, s az oda tervezett önkormányzati beruházások voltak. A műsort a Mustra Delikátból sugároztuk.
A 2018-as TÉR-KÖZ pályázaton Ferencváros önkormányzata 150 millió Ft-ot nyert el a Valéria téren (Napfény/Pöttyös és Dési Huber utca kereszteződése) tervezett lakótelepi főtér kialakítására. A projekt teljes költségvetése ennek körülbelül háromszorosa. Az előző önkormányzati vezetés 2019-ben szervezett egy közösségi tervezés projektindítót, majd a projektet levették a napirendről.
Jancsó Andrea elmondta, hogy a terület ügye újra napirenden van a RÖNK és a testület előtt, egyelőre út, járda és zöldfelület megújulást terveznek. Ez tekinthető első ütemnek is, a későbbiekben lehet arról szó, hogy főteret alakítanak ki. Eddig nem zajlott közösségi tervezés, a tervek szerint az első ütem után a lakosság meghallgatásával gondolkodnak el, hogy legyen-e főtér, s olyan funkciót töltsön be, ami a lakosságnak az igénye.
A lakótelep egy svéd modell szerint a hatvanas években megépített lakókörnyezet, több kisebb közösségi térrel, melyeken játszóterek, sporteszközök találhatók – mesélte Stöckert Dávid. Egy működő, bejáratott lakótelepmodell, amiben főtérrel – nem hiába – nem számoltak. Elmondása szerint a lakótelepen vannak fontosabb dolgok a főtérnél, a zöldfelület fenntartásával kapcsolatban hiányosságok vannak, 4-5 éve elmaradtak a szakszerű karbantartási munkák.
A tervezett főtér szomszédságában található Görög Ház tulajdonosának, a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzatának elnökének, Hristodoulou Konstantinosnak e-mailben adott válaszokat a házzal kapcsolatos tervekről, ezeket ismertettük. A házat felújították, a felújítás mértéke meghaladta a 200 millió forintot. Ezen túl továbbiakban is terveznek beruházást, a végleges koncepcióról a tavasz folyamán döntenek. Tervben van nappali iskola kialakítása, s a kulturális jellege megmarad az épületnek. A parkot folyamatosan karbantartják, tavaszra szerveződik egy közös takarítós esemény. A kutyák már nem lakói a területnek. Az épület be lett kamerázva, így figyelemmel kísérhető az is, hogy a szemét hogy kerül a parkba. Ahogy elkészül az épület, a kerületi lakosok is igénybe vehetik a parkos területet. A kerületi önkormányzattal jó kapcsolat van kialakulóban, mindenki érdeke, ha közösen tudnának programokat, rendezvényeket szervezni.
Felmerült az, hogy a Kispiacot tervezik beljebb hozni, a görög ház udvara alkalmas terület lehet erre. Jelenleg nincs használva, a kert nem volt rendbe téve, a kutyák kiszöktek. Zártkörű rendezvények voltak a magyaron élő görögöknek, el van zárva kerítéssel.

Nemesné Singer Edina és Borbás Gabriella szerkesztő-műsorvezetők, Pádár Gergely hangmérnök, Jancsó Andrea önkormányzati képviselő, és Stöckert Dávid helyi lakos. Fotó: Sarkadi Péter
A műsorban szó esett arról, hogy egy valódi közösségi tervezés sokat segítene azon, hogy megtudjuk, mit szeretnének az ott élők. Nem csak a főtérrel kapcsolatban, hanem az Ecseri út vonatkozásában is.
Szóba került a TÉR-KÖZ támogatás átcsoportosítása, s Jancsó Andrea elmondta, hogy a terveket ugyan lehet módosítani, de a helyrajzi számot nem. Nem lehet tehát a kapott támogatást az Ecseri úti metrófelszín rendezésére fordítani.
Elhangzott, hogy az Ecseri út felújítása finanszírozási kérdés, az egyik lehetőség az, hogy a Főváros egybekötve a metrófelújítással rendezhetné a metrófelszínt. Ha ez nem tud megvalósulni, az önkormányzat saját költségén tudja ezt megtenni. Ebben az esetben jogos igény, hogy a területfenntartás is az önkormányzat kezébe kell kerüljön. Jelenleg a Főváros, BKK, Ferencváros megosztva kezeli a területet, ebből sok probléma adódik. A Pöttyös metrómegállónál is hasonló a helyzet, Jancsó Andrea megerősítette, hogy is fel kell újítani, hogy olyan szerepet töltsön be, ami a lakosság igényéhez igazodik.
Beszéltünk arról, hogy igényekhez igazítva érdemes a zárt közösségi tereket felújítani. A Közösségi ház felújítására 400 millió Ft van betervezve, több tulajdonosa van, társasházként funkcionál. A jelenlegi terv szerint az önkormányzat újítja fel, amihez a társasházi tulajdonosok hozzájárulnak. Hogy ráépítés vagy funkcióbővítés lesz, még nem eldöntött. A Közösségi Házon kívül rendelkezésre áll a Dési Művelődési Ház, a már említett Görög Ház, az Anyahajó Anyaközpont a sikátorban. Kint a Nyúldombon sikerült a focimeccsek alkalmával összehozni a közösséget. A műsorban elhangzott vélemények alapján új zárt teret építeni felesleges, inkább a már meglévőket kell tartalommal megtölteni.
Stöckert Dávid elmondása alapján amire látható igény van, az a sport: sokan futnak, vannak kosárpályák, ezek felújításra szorulnak, az iskolák tornapályái nem elérhetőek már. Közösségi tervezés keretében meg lehetne valósítani a sportélet fejlesztését is.
A Kiserdő, mely a futók egyik kedvenc helye, Jancsó Andrea elmondása alapján funkciómegújításon fog keresztülmenni, a Pilisi Parkerdővel partnerségi viszony alakul. Itt is szeretnének a lakosság igényeinek megfelelő funkciót tervezni, így a parkerdővel kialakított koncepciót lakossági véleményezésre fogják bocsájtani.
Az erdőt és a lakótelepet magát érintő köztisztasági kérdések is szóba kerültek a műsorban. Az erdő területén lerakott hulladékok elszállítása hosszú idő, ha a bürokratikus utat végig járják.
A szelektív gyűjtők közül valamennyit meg kell tartani, mivel van rá szükség – mondta el Jancsó Andrea. Elhangzott, hogy amíg van, ahova le lehet rakni a szemetet, meg fogják próbálni, ha felszámolják a hulladékgyűjtőt, akkor is a megszokott helyre viszik. Az FKF feladata az illegálisan letett hulladékok eltakarítása, nem az önkormányzat kezében van, ez néha gondot okoz.
Stöckert Dávid elmondta, hogy a megmaradt kevés gyűjtőhely figyelése fontos lenne, a tettenérés elrettentené a további szemetelőket. A szemetelés visszaszorítása érdekében az utcai szemetes koncepciót is át lehetne nézni.
Tovább csökkentené a kukák telítettségét, s erősítené a környezettudatosságot a közösségi komposztálás. Jancsó Andrea elmondta, hogy vannak erre vonatkozó tervek. Közterületen elhelyezett komposztálót nem tartanak jónak. A FESZOFE-nek van komposztáló egysége, ennek segítségével a komposztálást zárt rendszerben valósítanák meg. A biológialag lebomló zacskóban gyűjtött zöldhulladékot a FESZOFE bevinné a rendszerébe, a képződött komposztot visszaosztaná a lakosságnak. A népegészségügyi indokokon kívül azért terveznek zárt rendszert, mert a szelektív hulladékgyűjtés is okoz kihívásokat.
Stöckert Dávid kitért arra is, hogy megváltozott a lakosság hozzáállása a házak melletti, közötti területek gondozásához. Az ilyen jellegű kiskerteknek volt hagyománya a lakótelepen, de ez a hozzáállás egy generációval együtt ki is hal, most már kevesen szeretnének kertészkedni. Egy-egy házban egy-egy ember elhivatottan végzi a kiskert gondozását, de átalakultak a szokások.
A FESZOFE munkatársainak ezekre a zöldfelületekre is figyelnie kell. Őket segítendő, egy lakótelepi főkertészt fog alkalmazni az önkormányzat. Ő félállásban, heti 2 napban fog munkába állni. Felügyelni fogja a FESZOFE munkáját. Egyszemélyben ő lesz a felelős a zöld területek karbantartásáért, a lakóknak tanácsot is ad – beszélt a tervekről Jancsó Andrea.
A műsor végén szó esett a parkolás kérdéséről. Elhangzott, hogy új parkolóhelyeket csak a zöldfelületek rovására lehetne kialakítani, s ezt a lakók sem szeretnék. A lakótelep parkolás szempontjából jó hely azoknak, akik az agglomerációból érkeznek. Az is gond viszont, hogy a lakótelepet nem annyi autóra tervezték, amennyi a lakóknak van. Így nem biztos, hogy minden autó elfér a ház előtt. Most még kettészeli a fizetős-nem fizetős zóna a lakótelepet. Többeknek van két autója, létező jelenség, hogy az az elsőre kifizetik a 2000 Ft-ot, amiért a helyi lakosok ingyen parkolnak, a másikat viszont átviszik a nem fizetős zónába. Jancsó Andrea elmondta, hogy a bűncselekményből származó autókat is sokszor ott parkoltatják, ezt a gyakorlatot kezdik felszámolni. A parkolási problémára részleges megoldás, hogy várhatóan július 1-től lesz fizetős a lakótelep jelenleg nem fizetős része is. Az első félév után értékelik az önkormányzatnál az intézkedés hatásait, s döntenek esetleges további forgalomszervezési intézkedésekről.
Kapcsolódó cikk: A Rádió9 2020. március 5-i műsorának első órája:
MI LESZ VELED, BAKÁTS TÉR? – „A BAKÁTS TÉR JELENLEGI FELÚJÍTÁSI TERVE LETŰNT KOROK FELVONULÁSI TEREIRE EMLÉKEZTET”.
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.