Mit tanulhatunk az Eleven Gyál-tól? 2019. október 10.adás 3. óra

Mit tanulhatunk az Eleven Gyál-tól? 2019. október 10.adás 3. óra
A Rádió9 október 10-i adásának harmadik órájában Homoki Andrea és Telleszné Schmel Andrea az Eleven Gyál civil közösségének tagjai voltak Borbás Gabriella és Nemesné Singer Edina vendégei. Mikor és milyen célok érdekében jött létre az Eleven Gyál? Gyáli civil közösségként hogyan vettek részt az önkormányzati választási kampányban, milyen feladatokat láttak maguknak? Ezekről a kérdésekről beszélgettük a Csarnok téri Meininger szállodában.
Homoki Andrea elmondása szerint az Eleven Gyál 3 éve alakult meg, azóta is informális civil közösségként működik, jelenleg 23 fővel. A gyáli közvilágítással és a gyáli járdák állapotával kapcsolatos problémák hívták életre őket. Hiába költött el a település önkormányzata 260 millió forintot az Elios-féle LED lámpákra nem lett világosabb, sőt sötétebb lett a 23 ezer fős városban. Mikor ezt a problémát először jelezték a polgármesternek, azt a választ kapták, hogy bizonyítsák be, hogy a sötét van. A közösség bejárta a település 150 utcáját és 650 db hiányzó lámpatestet azonosított. Később saját költségen fénymérést készíttettek több sötét ponton, folyamatosan aláírást gyűjtenek, közérdekű adatigényléséket nyújtottak be, világítástechnikai szakértők bevonásával saját előterjesztést nyújtottak be a hiányzó lámpatestekről, amely kitért a hiányzó lámpatestek pótlásának költségeire is. A testületi ülésen sajnos még 3 perces felszólalási időt sem kaptak.

Borbás Gabi, Homoki Andrea, Barna Era, Telleszné Schmel Andrea, és Nemesné Singer Edina.
Telleszné Schmel Andrea hozzátette, hogy az elmúlt 3 évben a városvezetés nagyjából 50 lámpatestet helyezett ki. Úgy vélik, hogy ehhez az eredményhez az ő munkájuk is hozzájárult. Minden hétvégén élelmiszert gyűjtenek a rászoruló családoknak a gyáli piacon. Emellett sok apró sikert is elkönyvelhettek már, amikor egy-egy konkrét problémára sikerült eredményesen felhívni az önkormányzat figyelmét.
Az önkormányzati kampányban a helyi közügyekről próbáltak vitát generálni, hogy a lakosok minél jobban megismerhessék a polgármester- és képviselőjelölteket. Kérdőívben kérdezték jelölteket helyi közügyekről. (Például: Sorolja fel azt a 3 útszakaszt a saját körzetében, amelyeken legelőször el kellene kezdeni a járdák javítását/kialakítását! Hogyan változtatná meg a fogadóórák és a lakossági fórumok rendszerét?) Ezt követően pedig lakossági fórumot szerveztek, hogy a helyiek minél közvetlenebb kapcsolatba kerülhessenek a jelöltekkel. Mivel a fórumra a Fidesz-KDNP jelöltjei nem jöttek el, és a kérdőívre sem válaszoltak a fórum átalakult üzenetküldő workshoppá. A megjelent jelöltekkel beszélgettek a hiányzóknak pedig színes postit-ek segítségével üzeneteket, kérdéseket küldtek.
Kapcsolódó cikkek:
FÓKUSZBAN AZ ASZÓDI LAKÓTELEP – 2019. OKTÓBER 10. ADÁS ELSŐ ÓRA
A RÁDIÓ9 KÖNYVESPOLCÁN: A FERENCVÁROS GYEREKEKNEK ÉS A FRANZSTADTI TÖRTÉNETEK 2019. OKTÓBER 10. ADÁS 2. ÓRA
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.