Öt állampolgári kezdeményezés kapott lendületet az első ferencvárosi ötletmaratonon

Öt állampolgári kezdeményezés kapott lendületet az első ferencvárosi ötletmaratonon
Két egészségügyi, egy oktatási-nevelési és egy környezetvédelmi-fenntarthatósági projektötlet született az október 15-17. között megrendezett Ferencvárosi Közösségi Hackathonon. Bencsik Márta hangképes összeállítása.
Közel negyven résztvevővel zajlott le az első Ferencvárosi Közösségi Hackathon. Az előzetesen jelentkezők mind olyan kerületi kötődésű személyek voltak, akik vagy egy általuk égetőnek tartott helyi problémával érkeztek a zártkörű találkozóra, vagy azzal az elszántsággal, hogy aktív állampolgárokként szívesen dolgoznának mások által hozott ügyeken. A közösségi hackathon elsődleges célja az volt, hogy az ott megalakult csapatok egy-egy egészségügyi, oktatási vagy fenntarthatósági kérdést körüljárva, együtt tervezzenek megvalósítható projekteket. Ebben a munkában közösségfejlesztésben és projekttervezésben jártas mentorok is részt vettek, az ICG Tanácsadó cég pro bono munkatársi segítsége mellett. Az ötletverseny 7 tagú zsűrijét Matolay Réka zsűrielnök, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója és az egyetem Science Shop programjának vezetője, Czibere Zsolt, a tavalyig kerületben működő bp (British Petrol) képviselője, Fenyvesi Péter, az FKA kuratóriumának elnöke, Reiner Roland ferencvárosi alpolgármester, Scsaurszki Tamás az FKA alapítója és Ráday utcai lakos, Szőke Attila a Vianova útépítő Zrt. igazgatója és Vágvölgyi B. András újságíró, a 9magazin főszerkesztője alkották.
A maratoni rendezvény célja volt az is, hogy a valóban alulról jövő kezdeményezések az eredetileg IT szektorban született hackathon versenyek feszített forgatókönyvéhez hasonló módon kerüljenek kidolgozásra. Olyan tervek születtek a hétvégén, amelyek képesek lehetnek további elköteleződéseket generálni, más kerületi partnerek támogatását is bevonzani, ill. belátható időn belül megvalósuló akciókat is létrehozni. Az itt született ötletek elsősorban nem egymással versenyeztek, hanem a civil társadalomban is sokszor érzékelhető tanult tehetetlenségen, az állampolgári közönyön akartak felülkerekedni, ami a szervezők és résztvevők egybehangzó visszajelzései alapján reményt keltően sikeres volt.
A fődíjas első helyezett az FKA 140 ezer Ft értékű szakmai díját és a Zwack Unicum Nyrt. 200 ezer Ft-os támogatását az egyik legígéretesebbnek tartott Cumifa projekt nyerte, amelynek ötletgazdája egy hét éves, hiperaktív figyelemzavarban és autizmusban is érintett kisfiát nevelő édesanya volt. Deák Barbara kezdeményezése arra a személyes problémára épült, hogy bár az ő gyermekének a szakértői bizottság szerint jelenleg 11 féle fejlesztést kellene kapnia, állami segítséggel mindössze 1-et tudnak ebből igénybe venni. S mivel az eltérő nevelési igényű gyerekeket nevelő családok egyelőre izoláltan, közös érdekvédelmi nyomásgyakorlás nélkül, önerőből nem tudják megoldani a problémáikat, most egy aktív szülői klubot szerveznek a kevés, de a korai felismerés szakaszában létfontosságú helyi információk megosztására. Idővel szülői hálózatot szeretnének létrehozni, amelyben az érintett családok – melyek közül az édesanya már 25-30 kerületi családdal kapcsolatba lépett – közösen próbálnak meg majd változást elérni. A projekt szimbóluma és névadója a Cumifa lett – beépítve magába egy másik hozott ötletet is – egyben kifejezve annak üzenetét is, hogy míg a szerencsésebb családok a gyerekeik egy-egy életszakaszán gondtalanul átsiklanak, másoknak ez nagy nehézségek árán és csak közösségi támogatással sikerülhet.
Ugyancsak egészségügyi témán, de más célcsoportért dolgoztak a második helyezettként 100 ezer Ft értékű szakmai támogatást nyert Szabad Anyák projekt tagjai is. Ők első lépésben havi 8 óra szabadidőt/fő szeretnének biztosítani azoknak a felnőtt gyerekeiket ápoló, most 12-13 tagú, idősebb szülői közösség tagjainak, akik élethelyzetükből adódóan és szakszerű támogatás híján, jelenleg is folyamatos, 24 órás otthoni szolgálatra kényszerülnek.
Harmadik helyezettként az FKA 60 ezer Ft értékű támogatását nyerte a Képző Klub projekt, amelynek keretében alapvetően Kisképzős diákok terveznek egy olyan helyi kulturális- közösségi teret kialakítani és működtetni saját iskolájuk épületében, amely elsőként a helyi diákok, idővel pedig az utcáról betérő érdeklődők előtt lenne nyitott.
Negyedik helyen végzett az egyéni igényekhez illeszkedő, komplex Zöldelő projekt, amely a ferencvárosi háztartások hosszútávú „zöldítését” tűzte ki célul. Ők első lépésben egy közösségi komposztáló rendszer kiépítését tervezik, amelynek fontos eleme lesz egy lakosok által könnyen elérhető, zöldhulladékleadó piaci stand, illetve vegyszermentes tisztítószerek csomagolásmentes forgalmazása. Utóbbihoz olyan tároló eszközöket használnának a program résztvevői, amelyekhez szintén Kisképzős diákok terveznének design elemeket.
Ötödik helyen a Fel-találók! nevet kapott oktatási projekt végzett, amelyben szintén egyéni igényekre felépülő és mobil applikációval is támogatott, a tudomány módszereit és eredményeit közérthető és hasznos formában alkalmazható életvezetési célú kezdeményezés születhet. A negyedik és ötödik helyezett csapatok 30, illetve 40 ezer Ft-os vacsorautalványt nyertek az FKA-tól, melyek a kerületi Jedermann Kávézóba érvényesek.
További felajánlásként a Szabad Anyák, a Képző Klub és a Zöldelő projektek gazdái megjelenési lehetőséget kaptak az FKA által szervezendő Élő Adás közösségi adománygyűjtő esten.
Az első Ferencvárosi Közösségi Hackathon szakmai programját a lengyelországi Filantrópia Fejlesztéséért Akadémia támogatta és a hazai Közösségfejlesztők Egyesületének szakmai együttműködésével jött létre. A rendezvény költségeit támogatta több helyi kötődésű nagyvállalat és vállalkozó: a K&H, a Zwack Unicum Nyrt. és a bp (British Petrol), természetbeni támogatók voltak a Nándori Cukrászda, a Dúzsi Bor Budapest , az EspressoShop.hu és az FKA Sütiflottája.
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.