Teljesítőképesség határán az immár XXI. századi rendelőben (2019 szeptember 26-i adás 1. óra)

Teljesítőképesség határán az immár XXI. századi rendelőben (2019 szeptember 26-i adás 1. óra)
Milyen a kerületi orvosi ellátás egy gyermekorvos szemszögéből? A befogadó hely tulajdonosának bemutatkozása után erről beszélgetett ötödik adásunk első órájában a Nehru parton található Pavilon bár teraszán Dr. Külkey Orsolya gyermekorvossal Barna Era és Nemesné Singer Edina.
A Pavilon Bár tulajdonosa, Reketye-Trifán Zoltán elmondta, hogy a hely egy BKV pihenő pavilon volt eredetileg, az elmúlt 2 évben zajlott park felújítások után nyílt pályázaton indulva nyerték meg az üzemeltetés jogát. A tulajdonos fontosnak gondolja, hogy a helyi lakosság aktívan, s jól használja a köztereit, s az is, hogy legyenek kialakított körzetek, mint a Nehru part (Európai nagyvárosokban vannak erre jó példák, a pavilonok természetesen a parkokban). A nyilvános WC hiánya zavaró, náluk fogyasztás mellett lehet igénybe venni. A hely kutyabarát, biciklisbarát, s ingyenes vízvételi lehetőség van.
Az egészségügyre áttérve Dr. Külkey Orsolya beszélt a felújított Vaskapu utcai rendelőről, ahol ő is rendel. Elmondta, hogy a rendelő komplex felújításon esett át az elmúlt fél évben. Az elektromos hálózat, a teljes burkolat megújult, a nyílászárókat cserélték, s a rendelő tejes felszelése is új. „Úgy érezzük magunkat, mintha egy új építésű rendelőben lennénk.” – mondta. Elmondása szerint a Vaskapu utcában egy évben 30000 orvos-beteg találkozás történik, a rendelő orvosai 5000-5500 gyerekért felelősek. A KSH adatai nem egyeznek teljesen a doktornő által ismertetett adatokkal, a 2017-es 834 házi látogatás különösen kevésnek tűnik.

Reketye-Trifán Zoltán, Nemesné Singer Edina, Pádár Gergely, Barna Erika és Dr. Külkey Orsolya gyermekorvos.
A Vaskapu utcai rendelő mellett a másik két rendelőt is felújították, a Csengettyű utcai rendelő elkészült, s át lett adva, a Lónyay utcai gyerekrendelő október végén/november elején kerül valószínű átadásra. Addig az oda tartozó családoknak a Vaskapu utcába kell járniuk.
Elégedettségről azonban nincs adatunk. Az orvosok maguk számára szoktak elégedettségi felmérést csinálni, ISO követelmény is, illetve hasznos adatokat kaphatnak belőle. Az ellátás minőségével kapcsolatban jó a vélemény, a felújítás előtt a fizikai feltételekre kaptak panaszokat, nem véletlenül, eddig 19. századi viszonyokat tükrözött a rendelő, most már 21. századit.
Gyermekorvosi ellátás tekintetében Ferencvárosban jelenleg egy betöltetlen háziorvosi, 3 betöltetlen védőnői körzet van, ezeket helyettesítéssel látják el. Összehasonlításban ez nem annyira rossz, vidéken vannak olyan megyék, ahol egy háziorvos van vagy egy sincs. Ennek ellenére az orvosok a teljesítőképességük határán vannak, napi szinten túlóráznak. A kerületi programok említésére így reagált a doktornő: „Egy pár kerületi programra szívesen elmennék, de közben is csörög a telefon, közben is rosszul lesz valaki, tehát sok a munka. Minden nap van rendelés, ez naponta 3-4-5, néha 6 órát jelent, attól függ, hogy mennyit kell helyettesítenünk, minden nap van beteghívás, újszülött látogatás ez a plusz 3-4 óra a családoknál zajlik. Utána iskolaorvosi feladatok is vannak, a kerület összes iskoláját mi látjuk el, vizsgáljuk végig az osztályokat, végezzük a kampányoltást.”
A Középső-Ferencvárosban kezd kritikus lenni a helyzet, itt rehabilitáció zajlik, gombamód épülnek a lakóparkok. A Vaskapu utcai rendelőre esik a terhelés, itt el kell gondolkodnia az önkormányzatnak, hogy körzeteket létesít. 5000 család betelepülése várható, aminek az ellátását a már eleve túlterhelt rendszer nem tudja ellátni. Van kommunikáció egyébként az önkormányzattal, szorosként és segítőkészként jellemezte a doktornő a kapcsolatot. A téma napirenden van, ígéret még nincs.
Középső-Ferencváros a rehabilitáció miatt azért is különleges, mert sok olyan család van, akik rossz szociális körülmények között élnek, akár mélyszegénységben. A gyerekorvosnak ismernie kell a családot, esetleg környezettanulmánnyal segíteni bérlakáshoz jutást, közgyógyellátási igazolvány igénylést. Fontos, hogy az önkormányzat védőoltás programjába bevonják őket. A lakáskérdés megoldása nem igazán sikertörténet, ott korlátozottak a lehetőségek, de a többi területen nagy segítséget nyújt az önkormányzat, a családvédelem, a védőnői hálózat.
A betegek elköltözés után is visszajárnak, a felnőttek a gyerekeiket is a rendelőbe hozzák. Van olyan, akinek a nagymamája is ide járt már, s olyan orvos, aki 3 generációt kezelt végig. Sok szülőt ismernek a gyerekkorból, de a gyerekorvosok és felnőtt háziorvosok között nincs kapcsolat.
A legfőbb két kívánság a gyermekorvostól: még egy rendelő Ferencváros középső részébe, 2-3 praxissal, illetve vegyék le az iskolaorvosi terhet a gyermekorvosok válláról. Legyen egy külön iskolaorvosi hálózat.
A hátrányos helyzetű gyermekek száma 220 körül van a kerületben, valószínű csökkenni fog a rehabilitáció miatt, de soha nem lesz 0. Azok a családok is ragaszkodnak a kerülethez, akik generációk óta itt élnek, hiába kapnak másik kerületben lakást, megtalálják a módját, hogy a megszokott közegbe visszakerüljenek. Ha szenvedélybetegség, vagy egyéb probléma van, az gyorsan felszínre kerül, a család egy ideig hárít, a gyerek aztán bekerül a rendszerbe, családsegítőn keresztül védelembe veszik, s elkezdődik az ő gondozása. A szociális/civil ellátóhelyekkel jó a kapcsolat, így a Ferencvárosban működő Kék Pont drogambulanciával is, az orvosok ajánlják, ha szükséges.
Nemesné Singer Edina, szerkesztő
Kapcsolódó anyag:
A FELNŐTT FELELŐSSÉGEK RENDRE NEM TELJESÜLNEK! (2019 SZEPTEMBER 26-I ADÁS 2. ÓRA)
EGY 24 ÓRÁS SÜRGŐSSÉGI AMBULANCIA FORDULATOT HOZHATNA (2019 SZEPTEMBER 26-I ADÁS 3. ÓRA)
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.