Védjük meg a ferencvárosi Kiserdőt – az első budapesti polgári kezdeményezés Ferencvárosból

Védjük meg a ferencvárosi Kiserdőt – az első budapesti polgári kezdeményezés Ferencvárosból
A budapesti polgári kezdeményezés egy újfajta részvételi-demokratikus műfaj – bár mégsem egészen új. Korábban létezett a népi kezdeményezés intézménye, ám azt az Országgyűlés egy 2014-es törvényalkotás során megszüntette. A Fővárosi Önkormányzat 2021. márciusában teremtette meg annak a lehetőségét, hogy a 14 évnél idősebb, budapesti lakó- vagy tartózkodási hellyel rendelkező polgárok petíciót nyújthassanak be a peticio.budapest.hu oldalon bármely olyan ügyben, amelyben a Fővárosi Önkormányzatnak feladata, hatásköre van.
Több külföldi példából is meríthetünk a helyi érdekű petíció intézményének vizsgálatakor. A berlini népi kezdeményezés esetében 6 hónapig lehet gyűjteni a csatlakozásokat, és 20.000 kell belőlük az érvényességhez. Ennél a budapesti változat valamivel kedvezőbb, hiszen nálunk csak 10.000 csatlakozó szükséges ahhoz, hogy a Fővárosi Közgyűlés kötelezően a napirendjére tűzze a témát. Ám itthon a csatlakozásokat csak 60 napig lehet gyűjteni. A berlini petíciót civil szervezetek, pártok is indíthatják – Budapesten erre csak magánszemélyeknek van lehetőségük. Az érvényes berlini petíciót 4 hónapon belül kell megtárgyalnia a berlini képviselőháznak, Budapesten ez a határidő 60 napos.
A budapesti polgári kezdeményezés esetében voltaképpen csak online, ügyfélkapus azonosítás útján lehet csatlakozni (személyes csatlakozási szándék esetén be kell menni a Városháza ügyfélszolgálatára); papír alapú gyűjtésre tehát nincsen mód. A berlini petícióhoz viszont csak papír alapon lehet csatlakozni. Látható tehát, hogy a budapesti verzió a berlininél több tekintetben innovatívabb és “polgárbarátabb”. Ráadásul nálunk akkor sem marad válasz nélkül a kezdeményező, ha nem sikerül összegyűjtenie 10.000 csatlakozót: 1.000-nél több csatlakozás esetén ugyanis meghívást kap a Városházára, hogy személyesen egyeztethessen a felvetéséről valamelyik politkai vagy szakmai vezetővel. 1.000-nél kevesebb csatlakozás esetén pedig írásban kap választ, 30 napon belül. Noha sokan idegenkednek az ügyfélkapus azonosítástól, az tulajdonképpen a hitelességet szolgálja: azt hivatott biztosítani, hogy valós személyek írják alá a petíciót, és mindenki csak egyszer. A csatlakozók neve nem kap nyilvánosságot, adataikat a Városháza titkosítottan kezeli.
A Rádió9 podcastjában Borbás Gabriella szerkesztő Dr. Mészáros Szilárddal beszélgetett a budapesti polgári kezdeményezésről, mint újfajta részvételi- demokratikus eszközről. Sorra vették,hogy hogyan működik a polgári kezdeményezés, milyen hasonló külföldi példák találhatóak Európában. Végül pedig Szilárd saját, éppen aktív kezdeményezéséről beszélünk, a “Védjük meg a ferencvárosi Kiserdőt”, elnevezésű polgári kezdeményezésről
Mészáros Szilárdnak kettős célja volt a Határ úti Kiserdő védelmében elindított petíciójával: nem csak a számos ferencvárosi, kispesti, kőbányai, pesterzsébeti polgár által sétálásra, biciklizésre, közösségi játékokra, futásra használt, mintegy 22 hektáros erdőt szeretné megvédeni a Galvani-hídhoz építendő nyomvonal elől, hanem magát a budapesti polgári kezdeményezést, mint új intézményt is szeretné megismertetni minél több budapesti polgárral. A várospolitikába nem csupán ötévente, az önkormányzati választásokkor szólhatunk bele, hanem most már a petíciós jogunkkal élve is. A budapesti polgári kezdeményezés nem csak az állampolgári nyomásgyakorlás, de az ötletelés, az együttgondolkodás eszköze is. Éljünk vele minél többen!
“Védjük meg a ferencvárosi Kiserdőt” című polgári kezdeményezét itt írható alá, 2021. július 19-ig
Adásaink
2020 november 1-től heti podcastokkal jelentkezünk
adásainkat elérheti HANGARCHÍVUM menüpontunkban, Spotify oldalunkon, és itt honlapunkon a cikkekből is.